Başyazı »

Yorum Yap |

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Arkeoloji, Duyurular

3 bin 500 yıllık Türk izi

kazi

Pasinler ilçesi yakınlarındaki ‘Bulamaç Höyük’ kazısında bulunan ve M.Ö. 1100-1500 yıllarına ait yumurta büyüklüğündeki insan başı heykelciği arkeologları heyecanlandırdı. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türklerin izini toprağın derinliklerinden çıkaran ekibin başkanı Yrd. Doç. Dr. A. Semih Güneri, “Bu kültür belgesiyle Doğu Anadolu’da Prototürklerin 3 bin 500 yıllık arkeolojik izleri keşfedildi” dedi.

Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenen ‘Orta Asya’da Türk Kültürünün Arkeolojik Kaynakları’ (OTAK) adlı uluslararası projenin Türkiye ayağında yeni eserlere ulaşıldı. 


‘Bulamaç I’ olarak adlandırılan bölümde, yarım metre derinliğine inildiğinde Ortaçağ, Urartu arasındaki kültürlere rastlandı. Bulamaç II’de OTAK‘ı doğrudan ilgilendiren Son Tunç Çağı’na ait kültürlerin kalıntıları olan surlar, küpler ortaya çıktı. Arkeologları heyecanlandıran yapıt ise iki metre derinlikte bulunan yumurta büyüklüğünde, kahverengi heykel başı. Pişmiş topraktan heykel başının özelliği, göz, ağız, bıyık ve sakalında Asyatik öğeleri taşıması.
M.Ö. 3000’den itibaren Türk dili konuşan kabilelerin Kafkasya üzerinden Doğu Anadolu’ya gelişlerine ilişkin arkeolojik belgeleri gün ışığına çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Güneri, “Ermenilerin bu yörelerde 6’ncı yüzyıldan beri yaşadıkları iddia ediliyor. Bulamaç Höyük kazılarında ise Türklerin buraya 1000 yıl daha erken geldiğini kanıtlayan bulgular var” dedi.

Benzer başlıklar

Türk Halk Anlatılarında Kadın

2011-05-29 22:36:25
gtt

1

Turfan Uygurları

2012-01-22 17:09:42
gtt

1

Akadça ile Türkçe arasındaki bağ

2014-07-21 21:16:52
gtt

1

Kuzey Türkçesi

2015-04-21 07:17:51
gtt

1

Özbekistan-Buhara Cumhuriyeti

2014-06-18 17:33:00
gtt

1

Türk Mitolojisinde Tapduk

2012-04-23 13:20:56
gtt

1

Bir Yorum »

  • erdal dedi ki:

    Bula bula bunumu bulmuslar😊Tamamen uydurma ve aldatma uzerine uydurulmus yalan.On Turkler hakkında bi şey bulmak istiyorlarsa ilk once terek ordan kama ve kur nehirleriyle irtiş ırnagı uzeinden altay daglarına gitmeleri lazım.İşte o zaman Turk arkeolojisine hizmet ederler.Yani basitce tarihimizi bulmak istiyorsak enlemesine arastırma yapmamız gerekiyor boylamasına degil.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar