Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Başyazı

3800 Yaşındaki Lolan Güzeli

lolanguzeli

Asya’nın binlerce yıl öncesine uzanan gizemli geçmişine ışık tutan bir mumya, Çin’in politik engelleri nedeniyle ABD’de gösterileceği sergiden aniden çıkartıldı.

Bu gelişme, Asya’nın kökenleri hakkında büyük sırlar saklayan mumyanın üzerindeki tartışmaları tekrar gündeme getirdi.

Pekin’in sergilenmesinden rahatsız olduğu mumya 3,800 yaşında. Buna rağmen yarı açık gözlerindeki uzun kirpikleri düzgün biçimde korunmuş ve çok iyi durumdaki uzun saçları omuzlarına düşüyor.

 

Beauty of Xiaohe, yani “Xiaohe’nun Güzelliği”, Çin’in kurak Doğu Türkistan eyaletindeki Tarım Havzası’nda bulunan onlarca mumyadan sadece biri. Mumyanın özelliği, bulunduğu bölgede Çinlilerden çok önce yaşamış olması ve görünümüyle Kafkasyalı insanlara benzerlik göstermesi. Bu iki unsur, Çin’in bulunduğu topraklardaki ilk yerleşimcilerin Çin’li olmadıkları teorisini ortaya atıyor.

Xiaohe’nun Güzelliği, sadece batı eyaleti Doğu Türkistan’daki ilk yerleşimcilerin kim olduğu hakkında değil, aynı zamanda petrol zengini bölgenin ne zamanda beri Çin’in parçası olduğu sorusunu da akıllara getiriyor.

Bu soruları önemli kılan faktör, Pekin hükümetinin Doğu Türkistan (Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki) Türkçe konuşan, yaklaşık otuz milyon Uygur Türklerine uyguladığı ayrılıkçı hareket.

ÇİNLİLER İLE BATININ İLK TEMASI

Çin hükümetinin onayladığı resmi tarihi kayıtlara göre, Çinlilerle Batı dünyasının ilk teması, M.Ö 200 yıllarında gerçekleşti. Dönemin imparatoru Wu Di, Moğolistan’dan gelen Hun akınlarını engellemek için Batı uygarlıklarıyla ittifak yapmaya yöneldi.

Kayıtlara göre Wu Di,  M.Ö 139 yılında, yardımcılarından Zhang Qian’ı, istediği ittifak anlaşmasını sağlaması için Batı’ya gönderdi. Zhang, kendisine verilen görevde

Tarım mumyaların keşfedilmesi, Kafkasya’dan gelen yerleşimcilerin Çin’in bazı bölgelerine Wu Di’nin zamanından binlerce yıl önce geldikleri düşüncesini güçlendirdi. Kısaca, Kafkasyalılar, Doğu Türkistan (Sincan bölgesine) Doğu Asyalılardan çok daha önce varmıştı. başarılı olamadı. Ancak onun Batı’ya gitmek için kullandığı, Asya, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan rota, İpek Yolu’nun güzergahlarından birini oluşturdu.

MUMYALARIN SIRRI


Xiaohe’nun Güzelliği, iki bin ile dört bin yıl öncesine ait 150 adet eşya ile birlikte gömülen iki diğer mumyayla bulundu. Mumya, ABD’de ilk olarak Mart 2010’da California’daki Bowers Müzesi’nde sergilendi. Mart 2011’de ise Pennsylvania’da“İpek Yolu’nun Sırları” adlı sergide yer alacaktı. Ancak Çin’in müdahalesi ile sergiden çekilmesi büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Serginin başında bulunan Çin dili ve edebiyatı uzmanı Victor Mair, AP haber ajansına yorum yapmayı reddetti.

Mumyaların görünümleri, Bronz Çağı’nda yaşamış bu göçebelerin Hint-Avrupa dilleri konuştuğu ve Rusya veya Ukrayna’dan gelmiş olabileceğini öne sürüyor.

Mumyalar, National Geographic Topluluğu’nun, insan genetiğinin zaman içinde nasıl değişim gösterdiğini araştıran projesi kapsamında incelendi. Projenin başındaki Spencer Well, Tarım Havzası mumyalarının Çin’in batı bölgelerine kültürlerini, kendilerine özgü eşyalarını ve genlerini getirdiklerini, hatta atı ilk evcilleştiren insanlar da olabileceklerini belirtti.

Tarım mumyalarını 1993’ten beri inceleyen Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Mair ise mumyalarla birlikte bulunan bronz ve koyun kemiğinden yapılma eşyalara bakarak, Avrupalıların metalürji alanındaki teknolojilerini Çin’e getirmiş olabileceklerine değindi.

Mair, yapılan gen çalışmalarından elde edilen bulguların, “Batıdan gelen erkeklerle, Orta Asya’daki kadınlar arasında bağlantı kurduğunu” ifade etti.

YÜZ HATLARI BİLE BOZULMADI


Deliller, o dönem Çinlilerin mumyalarını gömdükten sonra mezarları eşya koymak için tekrar açtıklarını, böylece hatalarını görerek mumyalarını koruma yöntemlerini geliştirdiklerini gösterdi. Dik duran vaziyette gömülen mumyalarla birlikte bulunan eşyalar ise M.Ö 138 civarında kullanılmaya başlanan İpek Yolu’ndan çok önceki dönemlerde Avrupa-Asya arasında ticaret yapıldığını ortaya koydu.Tarım Havzasının çorak ve tuzlu toprakları, günümüze ulaşan mumyaların birçok antik Mısır dönemine ait mumyadan daha iyi korunmasını sağladı. Mumyaların yüz hatlarındaki çizgilerin bile belirgin olması, bugün Pekin’i tedirgin eden teorileri güçlendirdi.

ÇİN SERGİLENMELERİNE KARŞI

2007 yılında, Çin hükümeti National Geographic Topluluğu’nun yürüttüğü gen araştırmasına izin verdi. Yapılan araştırmanın sonunda, mumyaların Avrupa, Mezopotamya, İndus Nehri bölgesi ve henüz belirlenmeyen diğer bölgelerden geldikleri anlaşıldı.

Daha da ilginci, bazı mumyalar, üzerlerine dokuma kumaş giydirilerek gömülmüştü. Bu kumaşlar, İskoçya’nın kuzeyindeki yaşayan klanların ölülerini gömerken giydirdikleri ekoseli kumaşa çok büyük benzerlik gösteriyordu. Ancak ilginç detaylar bununla bitmedi.

Bazı erkek ve kadın mumyalarda, şaman olduklarını kanısını güçlendiren uçları uzun şapkalar bulundu. Bu şapkalar, tıpkı Oz Büyücüsü filmindeki büyücü şapkasının benzeriydi. Bu mumyaların giysi ve çantalarında, hint keneviri dahil olmak üzere tedavi amaçlı kullanılan bitkiler çıktı. Ayrıca, tılsımlar ve ayinlerde kullanıldığı düşünülen renkli çubuklar ortaya çıkarıldı.

Tüm bunlardan çok daha fazla gizeme sahip Tarim mumyaları, Pekin hükümetinin fazla üzerine gidilmesini istemediği antik eserler durumunda. Pekin’in bu konudan fazla bahsedilmemesini istemesinin bir diğer sebebi de, Uygur Türklerinin mumyaları sahiplenmesi.

www.haberturk.com

Yorum Yap »

 • yurdakul dedi ki:

  kadının çıkık şakak kemikleri orhun bölgesi türkü olduğunu gösteriyor .kafkasya ile ne alaka daha kafkasyaya türkler yerleşmiştir

  • Leyla dedi ki:

   aynı fikirdeyim,Türk güzeli bu..

  • sercan dedi ki:

   arkadaşlar kadının türklükle alakası yok…basbaya kafkasyalı..türklerin yüz hatları biraz daha yuvarlak,gözler büyük ve çekik olurdu,anadolu’da dodurga taraflarında bulunan selçuklu döneminden kalma mezarlar mevcut tarşf ettiğim şekildendir…

   • Tunc yaraman dedi ki:

    Türkler zaten Kafkas halkları gurubuna giriyor bunu ortaya atan İsveçli Türkolog Gunnar Jarring dir…Bir eşek üzerinde yıllarca orta asyayı gezip Türk ırkı va tarihi hakkında ilk bilimsel çalışmaları gerçekleştirmiştir…Türkler orta asyada Moğol ve çinlilerle karışmadan sonra tatar karakterine ırksal olarak sahip olmuşlardır….İskitlerle Kafkasya üzerinden Kazakistana yayılan Türkler daha sonra tüm orta asyaya hakim olmuşlarddır

   • Faize dedi ki:

    DNA çalışmaları Avrupa Mezopotamya ve Kafkas halkları ile DNA ların örtüüştüğünü söylüyor. Bu da akla Pelasgian halkının Nezoptamya ELam bölgesinden hem batı yönünde Anadolu Doğu Avrupa hem de doğuya doğru,Kafkaslar, İndus Orta Asya ve Çine göçleri tezini doğrular. Pelasgiamlar uygarkığı dört bir yana yayan ve gittiği bölge insanları ile kaynaşan Ortadoğu kökenli halklardır. Bugün onların torunları Doğu Avrupalılar, Çerkezler. Arnavutlar, Latin Avrupalılar ve Flistinlilerdir.Nitekim Flistinliler Antik Mısır kayıtlarında sarışın devler diye tanımlanırlarç Günümüz Flistinlileri de çoğunlukla sarışın kumral açık renk gözlü insanlardır. Tarihi ulusçu gözlerle doğru göremeyiz. Pelasaglar Türk değildir ama bugün Anadoluda genetik kalıntıları Türk halkının içinde de yaşıyordur. Pelasaglarınsa orjinal ataları Elamlılardır. Elam uygarlığının içinden ayni zamanda Ortadoğudaki diğer tüm semitik ve Arab medeniyetleri doğmuştur.Kadim medeniyetlere keskin ulusal kimlikler yüklemek çok yanıltıcı olur. Mezopotamya ve Levant bölgesi tüm medeniyetlerin doğup göç yoluyla batı ve doğuya yayılım noktasıdır. Halklar bir birlri ile karışmışlardır,

    • Ayşe dedi ki:

     Faize Hanım sizinle tanışmak bilgilerinizden istifade etmek istiyorum. Ayşe Kavillioğlu
     https://www.facebook.com/ayse.gun.98031506/

    • ravolis dedi ki:

     Sóylediklerinizin çoğunluğu yanlış
     1.Dogu Avrupalılar ile Arnavut ve Cerkezlerin antropolojik ve genetik olarak alakaları yoktur. özellikle Çerkesler Pontid ırk tipine aittir. Çerkeslerde komşu köylerimiz olduğu için de biliyorum sanılanın aksine cogunlugu gerçekten siyah saçlı kahverengi gözlü buğday ten Pontid ırk tipine sahiptir. Arnavutlarda keza öyle . Aynı sekilde Filistinlilerin sadece %10lik bir kısmı Aryan tipine sahiptir. Sarışın milletlere özgü olan r1a ve r1b en yüksek frekanslarda Çuvas,Kafkas-Karaçay,Baskir,Kafkas-Kumuk,Kazan Tatarlarinda bulunur. filistin j1a+j2a cerkesler g2a-p303 Pontid Akdeniz írkina mensuptur. r1a ve r1b cerkeslerde yok denecek kadar azdır. tarihsel anlamda Haplogrup r1a ve r1bye mensup olan halklar ise şöyle ;Kimmer İskit Sarmat As-Alan Hun Bulgar Avar Hazar Burjan Kuman Kıpçak Kimeklerdir. R1a ve R1b 7 bin yıl önce Kuzey Kafkasya Don bolgesinde ortaya çıkmış Avrupa Anadolu ve Asya’ya dağılmıştır. Proto Turklerin Mongoloid Asyalı fenotipe sahip olmamasının sebebi budur. 10.yuzyildan itibaren mongoloid ırklarla asyaya göç eden r1a mensubu turkler arasında genetik etkileşim baslar. Genetik Bilimci Anatole Klesovda bunu doğrular

  • sercan dedi ki:

   türkler beyaz tenli olmaz ayrıca…göz rengi değişebilir.ırkçılık yapmadan bilimsel yaklaşın olaya.

   • Tunc yaraman dedi ki:

    Gunnar jarring orijinal Türk ırkının sarışın ve mavi gözlü olduğunu iddia eder ve çok güzel bir ırk olduğunu yazar kitaplarında…

  • fatma dedi ki:

   batı kendine illa bir çıkar bir rol sağlayacak ya. sanki uygur Türkleri hepsi çekik gözlü. geneli bize benziyor onların. bu kadının da Orta Asya Türkü olma ihtimali moskovodan gitmesinden daha yüksek bir ihtimal.

 • yurdakul dedi ki:

  bir şekilde orhun bölgesinden o bölgeye yerleşip soğuk giysilerini çıkarıp o sıcak bölgeye uyum sağladığı belli

 • semaa dedi ki:

  güzellilk yarışmasına katılsa 1 olurdu :)

 • semaa dedi ki:

  vay be ne gzl tarihimiz varmış gurur duyuyorum :)

 • muhammed siyah dedi ki:

  Güzel Gerçekten Bu bilgiyi de kayıt ettim

 • ad dedi ki:

  türklerle kafkaslar ayni millettir zaten ilk türkler sarı saçlı mavi gözlüdür bunu destekleyen bir çok eski çin ve türk yazıları ve şiirleri mevcutur. kıpçaklar böyledir kumanlar böyledir hunlar böyledir bazı tatar boyları böyledir…

  • Ugur dedi ki:

   Türkler sarışın mavi gözlü olmaz avrupa halkları olur kumanlar kipcaklar asimile olmuslardir orta asyadaki renkli saçlı renkli gözlü insanlarin kökeni avrupadir almanyanin kuzeyidir dünyadaki tüm sarı saç ve mavi gözlülerin kökeni aynıdır mesela hunlarin yendiği yüeçiler kızıl saçlı mavi gozludurler

 • fatma dedi ki:

  Ne demek Türkler beyaz tenli olmaz. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Kıpçak Türkleri sarışın değil miydi,,

 • fahri dedi ki:

  Mumyalar 3800 ile 2000 yıl önceye ait.
  Yani bu kültür en az 1800 sene yaşamış.
  O bölgede Türkten başka millet yaşamış değil.
  4000 sene evvel yaşamış bir Türkün renği teni kimbili kaç şekil aldı.
  Bir Türkün öz anası da olsa bu bayan,
  Avrupalı ve Çinli evet öyledir demeyecek.
  İki ırkcı medeniyet kendi amaçları için bu mumyaları kullanamazsa her türlü yalana müracat edecek.
  Biz ise kendi atamıza sahip çıkmaktan aciziz.

 • h.s. dedi ki:

  mumyanın gerçek görüntüsü NTV belgeselde. Fotoğrata yer alan temsili

  https://www.youtube.com/watch?v=e2ep5yetTRw&feature=share

 • BUnyaMIN Kagan dedi ki:

  bu Mumya en az 6000 ´- 7000 bin yillik ….. Ve Türk pasaportlu kisilere inceletilmior batililara ise sadece kismen …… Bu bence bircok seyi aciklior aslinda …..

 • Tunc yaraman dedi ki:

  Baylar…Türk ırkının antropolojik ilk araştırmasını yapan İsveçli antropolog GUNNAR JARRİNG VEDE SVEN HEDİNG i okumanız gerek..Bu zatlar tüm orta asyayı eşek üzerinde yıllarca gezerek bilimsel araştırmalar yapmış ve Türklerin din dil etnik yapılarını bilimsel olarak haritalamışlardır…Jarringe göre Türkler Kafkasya üzerinden İskitler olarak 4000 yıl önce orta asyaya yayılmışlar ve tüm alanı ele geçirmişlerdir..Zamanla Moğol ve çinlilerle karışıp altay tipi Tatar ırkı etnik yapısına sahip olmuşlardır Bunlar Türko tatar olarak adlandırılmıştır…Bizim coğrafi alanımız sadece orta asya ile sınırlandırılamaz…Sven Hedin de orijinal Türklerin Sarışın ve mavi gözlü Çok temiz ve güzel bir ırk olduğunu eserlerinde yazmıştır….

 • Emin dedi ki:

  Bu arada Barthold unutul masın….ilaveten Başta Prof.dr.Fuat köprülü ,Abdülkadir inan,Mehmet Eröz dahil bir çok akademisyeninde Türk tarihi konularında araştırmaları bilinmektedir.İngilizce yapay bir dil olup İngiliz halkının 17. yy kadar Fransızca konuştuğu ve yazdığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar