Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Belgeseller, Türk Büyükleri

Abdulkadir Meragi

On beşinci yüzyılın en büyük müzik otoritesi olan Abdülkadir Meragî (Meragalı) özbeöz Türk’tür. Şöhretini önce Celâyir Devleti’nin başkenti olan Bağdat’da yaptı. Bağdat, doğunun belli başlı ilim ve kültür merkezlerinden biriydi. Bilginler ve edebiyatçılardan başka ünlü besteciler de Celâyir sarayında yaşar, himaye görürlerdi. Abdülkadir Meragî, 1350-1360 yılları arasında, Azerbaycan’ın Meraga şehrinde dünyaya geldi.


Meragî, Anadolu’da meydana gelen kargaşalıktan dolayı tekrar Türkistan’a gitmiş ve 1435’te Herat’da ölmüştür. Meragî’nin küçük oğlu Abdülaziz, babasının işini devam ettirmiş ve İstanbul’a yerleşerek Nakaratü’l Edvar adlı eserini Fatih’e sunmuştur. II. Bayezid devrinde yaşayan torunu Mahmud’un ise Makasidü’l Edvar adlı bir musiki kitabı vardır.

 

XIV. yüzyılın sonlarında Bağdat’da düzenlenen beste yarışmasına tanınmış besteciler yanında vezirler ve yüksek dereceli devlet adamları da katılmıştır. Bu yarışmaya Azerbaycan’ın Meraga şehrinae yetişen Abdülkadir Meragî de katıldı ve birincilik kazandı. Birincilik ödülü 100 bin dinar idi ki bugünkü para ile karşılığı nobel ödülünü kazananların aldıklarından çok fazladır ve halen kırılamayan bir rekordur.


Yarışma kazanan sanatkârları Beyler, Han’lar, Hakanlar âdeta kapışır, baştacı eder, onları servet içinde yüzdürürlerdi. Abdülkadir Meragî sırasiyle Sultan Ahmed Celayir’in (Bağdat), Timur’un (Semerkant), oğlu Şahrun’un (Herat), II. Murad’ın (Bursa) saraylarında yaşadı. 

 

ESERLERİ;
* Makasidü’m Elhan (Nağmelerin Maksadı) adlı eserini 1421’de II. Murad’a sunmuştur. Bu eser halen Hollanda’da Leiden Üniversitesi Kütüphanesi’ndedir.
* 1405 te Şahruh adına yazılmış ve en önemli musiki nazariyat kitabı sayılan Camiü’l Elhan (Nağmeler Derlemesinin kendi el yazısiyle yazılmış nüshası Oxford Bodleian Kütüphanesi’ndedir.
* Kenzü’l Elhan (Nağmeler Hazinesi) adlı eserinde ebced notasiyle yüzlerce besteyi toplamıştı, fakat bu eser kayıptır. Bugün elimizde Meragî’ye ait 30 parça kâr, beste ve semai vardır.
* Son eseri Şenhü’l Edvar Nuruosmaniye kütüphanesindedir.
* Kitabü’l-edvar adlı eseri bir “makamlar kitabıdır. Bu eserin el yazma nüshası da Leiden Kütüphanesi’nde bulunuyor.

 

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar