Başyazı »

Yorum Yap |

Kazak Birliğinin Kurucusu, Ulu Kazak Hanı Abılay (1711-1781)
Abılay Han, Kazak Bağımsızlık hareketini başlatmış olan liderlerden birisidir. Asıl adı Ebu’l-Mansur”,kazandığı başarıdan dolayı,  tarihteki Türk Hakanları örneğinde olduğu gibi“Abılay Han” adı verilmiştir. Kazakistan’ın yakınçağlarda yetiştirmiş …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Kültür&Sanat, Türk Büyükleri

Alp Er Tunga

Dr. Varis ABDURRAHMAN

Türkçe kaynaklarda Alp Er Tonga veya Tonga Alp Er. Farsça kaynaklarda Arjasp, Franngrasyon, Frasyav, Frasiyak, Frangrasyak ve Efrasiyab, Arap kaynaklarında Frasyab ve Frasyat şeklinde geçen efsanevi Turan padişahı,Türk hükümdar soyunun atası kabul edilmiş ve birçok Türk boylarının tarihi destanlarında kahramanlığın sembolü olarak günümüze kadar devam etmiştir.Bu makalede Türkçe kaynaklar, İran kaynakları ve ilgili Arap kaynaklarındaki bilgilerin ışığında Karahanlılar Devleti, Koçu(İdikut)Uygur Devleti ve Selçuklular Devletinin hükümdar ailelerinin menşe ilşkilerini aydınlatmak suretiyle Alp Er Tonga’nın kimi araştırmacıların iddia ettiği  gibibelli bir dönemdeki belli bir Türk boyıma özgü hükümdar değil de uzun tarihi süreç içerisinde birçok Türk boylarının ortak hükümdarı ve kahramanlık sembolü  haline dönüştüğü görüşü savunulmaktadır.

Tarihteki Efsanevi Turan Padişahı Alper Tunga Hakkında

DTCF Tarih Bölümü Tarih Araştırmaları Dergisi, Cilt 22, Sayı 35

 

İndir (PDF, 527KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar