Başyazı »

Bir Yorum |

PaylaşFacebook21TwitterGoogle+21sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Başyazı

Atatürk,Macarlar ve Türk Tarih Tezi

macarlar

Paylaş

XIX. Yüzyıl Sonlarından XX. Yüzyıl Başlarına Doğru Türk – Macar İlişkileri ve Atatürk

Osmanlı İmparatorluğunun daha ilk gelişme yıllarından başlayarak çok sık temaslarda bulunduğu ve 300 yıldan fazla mücadele ettiği Macarlar, 1541’den itibaren 150 yıldan fazla süren bir dönemde Türk hakimiyetinde kalmış, Türklerin Viyana bozgunundan sonra geri  çekilmesiyle, Avusturya boyunduruğuna düşmüşlerdir. Avusturya hakimiyetine karşı II. Ferenc Rákóczi idaresinde bağımsızlık mücadelesine girişmişlerse de, ayaklanma bastırılmış, Fransa’ya sığınan Rákóczi, III. Ahmed’in daveti ile Türkiye’ye gelmiştir. (1717) Lajos Kossuth idaresinde daha sonra yeniden başkaldıran Macarların, ikinci bağımsızlık hareketi de başarısızlığa uğradıktan sonra (1849), Kossuth  ve maiyetindeki birçok Macar Osmanlı Devletine sığınmıştır. Türkler tarafından, Macar bağımsızlık önderlerine karşı gösterilen ilgi ve yapılan yardım, Macar halkının kalbinde derin izler bırakmıştır.

Gyula Németh ,bu ilişkilerin sonuçlarını “Törökök és Magyarok” adlı makalesinde şöyle değerlendirmektedir:

“Şayet bir çalışkan tarih yazarı bir kere Türk-Macar dostluğunun tarihini yazarsa, büyük bir ihtimalle bu dostluğun daha yeni tarihli olduğunu ve onu politik olayların uyandırıp güçlendirdiği sonucuna ulaşır. Hakimiyet döneminin geçmesiyle Avusturya karşıtı, Türklerin yanında, bağımsızlık için sürdürülen savaşta, batıya karşı doğunun yanında, Thököly ve Rákóczi’nin yaptığı savaşta, korumayı istediği zaman ilk bağlar kuruldu. XIX. yüzyılda Kossuth ve mülteci arkadaşlarının, koruyan Türkiye’ye kabulü olağanüstü ölçüde Macaristan’da Türklere doğru ilginin güçlenmesine katkıda bulundu.”

Németh, ayrıca Türk-Macar dostluğunun oluşumunda eski akrabalığın ve Türklerin “kardeş” sözüyle ifade ettiği Turanizm sloganı altında bilinçli ifade edilen kültürel bağlantılı duygunun da büyük payı olduğunu vurgulamaktadır.

Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Dergisi, Sayı: 27, Bahar 2010, s. 371-402.

Doç.Dr. Melek ÇOLAK

GDE Hata: Dosya alımı esnasında hata - eğer gerekliyse hata kontrolünü kapatın (404:Not Found)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar