Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Duyurular

Attila’nın torunları Macaristan’da buluştu

Macaristan muhalefet partisi Jobbik Genel Başkanı Vona, “Burada arkadaş ve kardeş milletlerle, eski göçebe milletlerin torunlarıyla buluştuğumu hissediyorum” dedi.

Macaristan’da ikinci parti konumunda bulunan Jobbik’in Genel Başkanı Gabor Vona, Türk asıllı 27 milletten temsilcinin katılımıyla Macaristan’da düzenlenen “Kurultay” etkinliğindeki Türk-Macar dostluğuna vurgu yaparak, “Dünyaya Türk ve Macar milletlerinin düşmanca değil kardeşçe hareket edebildiklerini gösterebiliriz” dedi.

Macaristan’ın Bugac kasabasında yapılan ve Türk asıllı 27 milletten temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Kurultay’ı AA’ya değerlendiren Vona, Kurultay’ın Macaristan’ın en büyük kültür organizasyonu olduğunu, ortak geçmişe ve kültüre sahip ülke ve halkların iki yılda bir bu organizasyon çerçevesinde bir araya geldiklerini söyledi.

hunlar-kurultajVona, Bugac’ta toplanan halkların dünyaya kardeşlik mesajı verdiğini belirterek, “İnsanlar, kendi dinlerinden, kültürlerinden, ırklarından olmayanları bile barış içinde ve kardeşçe sevebiliyorlar. Burada arkadaş ve kardeş milletlerle, eski göçebe milletlerin torunlarıyla buluştuğumu hissediyorum” dedi.

Avrupa’nın en büyük geleneksel kültür festivali olan Hun ve Türk kökenli milletlerin soylar toplantısı “Kurultay”ın önemini anlatan Vona, Macaristan’da bir araya gelen aynı kökene sahip milletlerin birbirlerini siyasette, ekonomide kültürel alanlarda da desteklemeleri gerektiğini düşüğünü ifade etti. Vona, “Beraberce kardeşçe yaşayabileceğimiz bir dünya meydana getirebileceğimize inanıyorum” mesajını verdi.

Macaristan’daki partiler arasında en çok genç seçmene sahip parti olduklarına değinen Vona, Türkiye’nin de genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, “Bizim görevimiz burada bu iki milletin gençlerinin tanışmalarına vesile olup ileride birbirlerine yardımcı olmalarını sağlamak. Dünyaya Türk ve Macar milletlerinin düşmanca değil kardeşçe hareket edebildiklerini gösterebiliriz. Bu ilişkileri siyasal, politik ve kültürel alanlara da yayabiliriz” diye konuştu.

“Atilla’nın torunları birbirlerine söz verdi” 

Kurultay’ı AA’ya değerlendiren araştırmacı-yazar Dr. Muhsin Kadıoğlu da Hun kökenli halkların, Türk kardeşliği başlığı altında bir araya geldiklerine dikkati çekerek, “Atilla döneminde Hun topraklarında yaşamış halkların torunları, gelenekleri ve göreneklerini yaşatmak, kardeşliklerini tazelemek için Macaristan’ın Bugac kentindeki Kurultay’da bir araya geliyorlar” dedi.

Kurultay katılımcılarının ortak bir bildiriye imza attıkları kaydeden Kadıoğlu, “Bu bildiri çerçevesinde Hun topraklarında yaşamış Atilla’nın torunları bundan sonraki dönemde sevinçte ve kederde birlikte olacaklarına dair birbirlerine söz vermiş oldular. Bu imzanın Orta Avrupa’da yeni bir dostluk ve kardeşlik dönemi başlatacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Kadıoğlu, organizasyonun sadece Türk dünyasının birlikteliği için önemli olmadığını aynı zamanda İslam coğrafyasının bu yeni dostluk ve kardeşlik bağlantısından istifade edeceğini düşündüğünü belirterek, Atilla’nın torunlarının bugün İslam ve Türk dünyasında yaşanan sorunlara ilgisiz kalmadıklarını söyledi.

“İki millet arasında kaynaşmaya etkisi oldu” 

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ise Kurultay’ın Türk, Macar ilişkileri açısından çok önemli olduğunu, Türkiye’den birçok sivil toplum kuruluşunun yanında resmi katılımların da gerçekleştiğini ifade etti.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarından birçok ülkenin katılımıyla gerçekleşen Kurultay’da her ülkenin kendi kültürünü tanıtma fırsatı bulduğuna değinen Gül, Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi olarak kurultaya katıldıklarını, bu ve benzeri etkinliklerin iki millet arasındaki tanışma ve kaynaşmaya büyük etkisi olduğunu söyledi.

Gül, ayrıca okçuların ve atlı savaşçıların gösterileri ile yerli halkın yaptığı dans ve müzik sunumlarının katılımcılara zevkli anlar yaşattığını, geleneksel giysilerin el sanatlarının ve yiyeceklerin gelen misafirlere sunulmasının bu şöleni daha da anlamlı hale getirdiğini belirtti.

Anadolu Ajansı

Yorum Yap »

  • Bu kurultayın başka ayaklarına veya önümüzdeki yıl yapılacak olanına katılmak için çalışmalar var mı?

    • Genel TÜRK Tarihi dedi ki:

      Kurultay 2 yılda bir yapılıyor. Türkiye’de bireysel olarak katılanların yanı sıra Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından da katılım sağlanıyor. Gerekli bilgi için adı geçen vakfın internet adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar