Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Kitap Tanıtım, Kütüphane

Avarlar: Orta Avrupa’da Bir Bozkır İmparatorluğu

Avarlar, 6. yüzyılın ortalarından itibaren Orta Avrupa’ya kadar ulaşmışlar ve  yaklaşık 250 yıl boyunca Orta ve Doğu Avrupa’nın büyük bir kısmını hakimiyetleri altına almışlardır. Güçlü ve açıkgözlü savaşçılar olan Avarlar, Attila’nın Hunlarından daha etkili ve dayanıklı olmalarına rağmen tarihte gizli kalmışlardı. İngilizceye çevrilen Walter Pohl’un Almanca olan bu destansı anlatısı Avarları Ortaçağ öyküsünde hak ettikleri mevkiye getiriyor.

Bu eser, Avrupa’nın merkezinde kurulan bozkır imparatorluğu olan Avarların tarihine dair kapsamlı bir genel bakış sunuyor. Eserde Avarların Bizanslılar, Slavlar, Lombards ve diğerleri ile savaşları ve ittifakları; Konstantinopolis’i (626’da) kuşatan ilk barbar güç olmaları; Şarlman’ın Frank orduları hakimiyetine girmelerinden sonra ayrı bir kültürel grup olarak ortadan kaybolmalarından bahsedilmektedir.  Pohl, Avar toplumunun gizemini ortaya çıkarırken 60.000’den fazla mezardan çıkartılan zengin arkeolojik raporun yanı sıra Avarlar hakkında kaydedilmiş Bizans kaynakları ve diğer kronikleri de sentezlemiştir.

Avrupa’nın kalbinde bir imparatorluk kuran Avrasya göçebeleri ile Avrupa’nın Roma sonrası Hıristiyan kültürleri arasındaki etkileyici karşılamasının öyküsünü ele alan bu kitap, Orta Çağ Avrupası’nın kökenlerine yeni bir bakış açısı getirmektedir. 

Eserin yakın zamanda Türkçe’ye kazandırılarak yayımlanmasını ümit ediyoruz.

Kaynak: 
http://www.cornellpress.cornell.edu/book/?GCOI=80140103214450

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar