Başyazı »

2 Yorum |

PaylaşFacebook22TwitterGoogle+22sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Arkeoloji, Başyazı, Kültür&Sanat, Türk Şehirleri

Bir Hun Başkenti: T’ung-Wan Ch’eng

görsel-6519

Paylaş

Doç.Dr Tilla Deniz BAYKUZU

Türk kültür tarihinde genel fikir Türk şehirciliğinin VIII. yüzyıldan eskiye gitmediğidir (Sümer 1994: 2). Batı Göktürklerin sahasında birçok şehir kalıntısı bulunmakla beraber Türklerde yerleşik hayata genellikle Uygurlar döneminde geçildiği düşünülmektedir. Son zamanlarda özellikle Batı Türkistan bölgesinde Göktürk dönemine ait bir takım şehir kalıntıları bulunmuş (Esin 1972: 151-157), böylece Türklerin şehircilik tarihi bir adım daha ilerlemiştir (Özcan 2005: 251 – 265; Can 2002:150-160) !.

Asya Hun devletlerine ait bilinen ilk şehir kalıntısı Sibirya’dadır ve M.Ö. I. yüzyıla aittir (Esin 1972: 148-149). Hun devletinin siyasî hareketlerini izlediğimizde Çin’in kuzeyine kadar inen Hunların M.S. III. yy. sonlarında Çin topraklarında yerleştirilmiş 5 boyu olduğunu ve bu boyların Çin’deki iktidar zaafiyetinden faydalanarak bağımsızlık hareketine giriştiklerini görürüz. M.S. 304 yılında bağımsızlığını ilan eden Hunlar önce İlk Chao 前趙 veya Han Devletini (304-329) kurmuş, bunu sırasıyla Sonraki Chao 後趙 (319-352), Büyük Hsia 大夏 (407-432) ve Kuzey Liang 北凉 (397­439) devletleri izlemiştir. Sarı Irmak’ın iç havzasıyla doğusunda yer alan bu Hun devletleri Çin topraklarının hâkimiyetini ele geçirmiş ve böylece en azından yönetici kesimi yarı yerleşik bir hayat tarzına geçiş yapmıştır. Hızla Çin nüfusu gözünde önceki devletlerinden bir farkları olmadıklarını ispatlama yoluna girişmiş ve yerleşik halkın anlayışına göre büyük bir devlet olduklarını göstermek için çeşitli imar faaliyetlerine başlamışlardır. Çin kaynakları bize bu devletlerin birçok saray, köşk, kule, yazıt yaptırdığını aktarmışlardır. Fakat gerek birbirleri ile gerekse Çinlilerle yapılan savaşlar sonucunda bu yapıların çoğu tahrip edilmiş, yok olmuşlardır. Bazıları ise henüz bulunamamıştır. Tüm bu mimarî yapıların yanı sıra karşımıza o dönem Türklerde henüz olmadığını düşündüğümüz bir başka yapı türü ortaya çıkar: Şehir.

 Modern Türklük Araştırmaları Dergisi

Cilt 6, Sayı 3, Eylül 2009

İndir (PDF, 1.13MB)

 

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar