Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı

Büyük Selçuklu İmparatorluğunda Oğuz İsyanı (1153)

Biz bu makalemizde devlet kuran (Selçuklular İmparatorluğu) ve bunun neticesi olarak yurt yapan (Kuzey İran ve Anadolu) Oğuz istilâ ve göçlerinden değil, sadece – tarihin garip bir tecellisi olarak – kendi soydaşlarının kurduğu Büyük Selçuklular İmparatorluğunun yıkılmasın­da başlıca âmil olan Oğuz isyanından bahsedeceğiz.

Orta Çağlar Türk tarihinin hemen hemen bütün meseleleri gibi, bu hususta da şimdiye kadar ayrı bir incelemenin neşredilmemiş oldu­ğunu söyliyebiliriz3. Yalnız bazı Türk ve yabancı ilim adamlarının eserle­rinde, dolayısiyle bu isyan hâdisesinden de bahsettiklerini söylemeliyiz4 Büyük Selçuklu hükümdarı “Sultan S a n c a r ve zamanı,, adlı eseri­mizi hazırlarken elimize geçen ve ilim alemince bilinmeyen veya bilinip de faydalanılmamış olan vesikalara dayanarak, bu büyük, “fakat mahiyet ve şümulü henüz iyice anlaşılamıyan”  isyan hareketini incelemek istiyoruz.

 

Kaynak

İndir (PDF, 322KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar