Başyazı »

Yorum Yap |

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Başyazı

Büyük Selçuklu İmparatorluğunda Oğuz İsyanı (1153)

Biz bu makalemizde devlet kuran (Selçuklular İmparatorluğu) ve bunun neticesi olarak yurt yapan (Kuzey İran ve Anadolu) Oğuz istilâ ve göçlerinden değil, sadece – tarihin garip bir tecellisi olarak – kendi soydaşlarının kurduğu Büyük Selçuklular İmparatorluğunun yıkılmasın­da başlıca âmil olan Oğuz isyanından bahsedeceğiz.

Orta Çağlar Türk tarihinin hemen hemen bütün meseleleri gibi, bu hususta da şimdiye kadar ayrı bir incelemenin neşredilmemiş oldu­ğunu söyliyebiliriz3. Yalnız bazı Türk ve yabancı ilim adamlarının eserle­rinde, dolayısiyle bu isyan hâdisesinden de bahsettiklerini söylemeliyiz4 Büyük Selçuklu hükümdarı “Sultan S a n c a r ve zamanı,, adlı eseri­mizi hazırlarken elimize geçen ve ilim alemince bilinmeyen veya bilinip de faydalanılmamış olan vesikalara dayanarak, bu büyük, “fakat mahiyet ve şümulü henüz iyice anlaşılamıyan”  isyan hareketini incelemek istiyoruz.

 

Kaynak

İndir (PDF, 322KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar