Başyazı »

Yorum Yap |

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Seçtiklerimiz

Erken İç Asya Tarihi

Cambridge Üniversitesi külliyatının en önemli kitaplarından biri olan Erken İç Asya Tarihi, her biri konusunun uzmanı tarihçilerin yazdığı makaleleri bir araya getiriyor. Dünyanın en ilginç coğrafyalarından biri, büyük uygarlıkların ´doğum yeri´ olan İç Asya´nın eski çağlardaki tarihine ışık tutan bu derleme, imza attıkları önemli çalışmalarla ünleri ülkemizin sınırlarını aşan tarihçilerimiz ve akademisyenlerimiz tarafından Türkçe´ye çevrildi. Kitap, bölgenin coğrafyasını tanıttıktan sonra ele aldığı tarihini, Paleolitik Çağ´dan 13.yüzyılda Moğol İmaratorluğu´nun kuruluşuna kadar getiriyor.

Farklı kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapan bu topraklarda yaşamış, İskitler ve Sarmatlar, Şyunğ-nu, Hint Avrupalılar,Hunlar, Avarlar, Rusya´nın orman ve bozkır kuşağı halkları, Kök Türkler, Uygurlar, Karahanlılar, Tibet İmparatorluğu, Kitanlar ve Cürçenler´in tarihte bıraktığı izler arkeoloji biliminin ortaya koyduğu kanıtlarla gün ışığına çıkarılıyor.

Çevresi yerleşik uygarlıklarla kuşatılmış İç Asya, asırlarca göçebe bir yaşamın merkezi olmuştur. Bu bölge, tarihi boyunca, Avrupa ve Asya´nın yerleşik uygarlıklarını hem birbirine bağlamış hem de birbirinden ayırmıştır. Modern dönem öncesinde İç Asya, coğrafi bir toprak parçası olmaktan ziade, sınırları kaypak güç dengelerine göre değişen kültürel bir varlıktı. Bu topraklar, bozkırların göçebe halkları ile yerleşik komşularının yıllar süren mücadelelerine tanıklık etti. “Göçebeler”le “yerleşikler”in ardı kesilmeyen bu mücadele ve çatışması, “barbarlar” ve “barbarlık” kavramını tarihe armağan etti.

İşte bu nedenle, İç Asya´nın tarihi “Barbarların Tarihi”dir. Ünlü tarihçi Ordinaryüs Profesör Denis Sinor´un yayına hazırladığı, günümüze pek az belge bırakmış İç Asya tarihini dünya tarihiyle kaynaştıran Erken İç Asya Tarihi, aynı zamanda “Türk dünyası”nın tarihi olarak da okunabilir.

 

 


 

TSK Mehmetçik Vakfı

Bir Yorum »

  • haydar dedi ki:

    Bu kitap geçen sene yani üniversite 1 deyken bizde ders kitabıydı.. makaleler türkçeye cevrilmiş olsada dili ağır.. makalaeri anlamak gerçekten zor ama bir o kadarda zevkli bir kitap. İslam öncesi türk tarihiyle ilgili en iyi makaleleri okuyabileceğimiz bir kitap!

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar