Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Kitap Tanıtım, Kültür&Sanat, Kütüphane, Türk Dini, Türk Mitolojisi

Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm – Sergen Çirkin

Sibirya; batıda Ural Dağları, doğuda Büyük Okyanus, kuzeyde Kuzey Buz Denizi ve güneyde Orta Asya Bozkır Kuşağı’na kadar uzanan büyük bir coğrafyanın adıdır. Araştırmamızın konusu olan Güney Sibirya ise tüm Sibirya coğrafyasının güney hattını kapsayacak şekilde, kuzeyde Kuzey Sibirya tundraları ile güneyde Orta Asya Bozkırları arasında kalan ve iğne yapraklı ağaçların hâkim olduğu “Tayga Kuşağı” içinde yer alır. Fakat bu terim belirtilen coğrafi özellikler kadar beşeri-kültürel sınırları da ifade eder ve bu özelliğiyle asla kesin çizgiler oluşturmaz.

Sibirya, yaklaşık 13 milyon kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bugün bütün Sibirya dahilinde 35 milyon insan yaşar. Sibirya sert ve zorlu bir iklime sahiptir. Bölge Uzakdoğu dağlarıyla doğuya, Güney Sibirya’nın yüksek dağları nedeniyle güneye, Urallar ve Avrupa dağları nedeniyle de batıdan gelen ılıman etkilere kapalıdır. Sadece kuzeye açıktır ve buradan da soğuk hava dalgası almaktadır. Bu nedenle Sibirya’da kış oldukça sert geçer. Ancak, yaz kısa süreli de olsa sıcaktır. Çoğu yerde ortalama kış sıcaklığı –30 veya –40 derecedir. Verhoyansk ve Oyamiakon gibi bölgelerde ise sıcaklık –71 dereceye kadar düşebilir. Yaz aylarında ise bu değer + 34 dereceye kadar çıkabilir. Yani Sibirya’da yıllık sıcaklık farkı 100 derecenin üstüne ulaşabilir. Yağış miktarı genel anlamda çok fazla değildir; yıllık ortalama 200-300 milimetredir. Güney dağlık bölgeleri ve Büyük Okyanus bu genellemenin dışındadır ve yılık 1000 milimetrenin üstünde yağış alır. Kışları yağış çok düşüktür ve donmuş vaziyette olan topraklar tarıma uygun değildir. Sadece Güneybatı Sibirya’nın ağaçlık bozkır alanı verimli siyah toprağa sahiptir.

Yine Güney Sibirya’nın doğusunda da verimli siyah toprak adacıkları az da olsa mevcuttur. Sibirya toprakları baştan başa üç bölüme ayrılır. Bunlar Batı Sibirya ovaları ve bataklıkları, Orta Sibirya Platosu ve Doğu Sibirya’dır.

Ural Dağları’ndan başlayarak İrtiş ve Ob nehirlerine kadar uzanan geniş düzlükleri kapsayan alan “Batı Sibirya” olarak adlandırılır. Batı Sibirya dünyanın en büyük bataklıklarıyla kaplıdır. Sularla örtülü bu coğrafya hemen güneyindeki Turan bozkırları ve çölleriyle tam bir tezat oluşturur.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar