Başyazı »

Yorum Yap |

Kazak Birliğinin Kurucusu, Ulu Kazak Hanı Abılay (1711-1781)
Abılay Han, Kazak Bağımsızlık hareketini başlatmış olan liderlerden birisidir. Asıl adı Ebu’l-Mansur”,kazandığı başarıdan dolayı,  tarihteki Türk Hakanları örneğinde olduğu gibi“Abılay Han” adı verilmiştir. Kazakistan’ın yakınçağlarda yetiştirmiş …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Türk Dünyası

Hakasya

hakasya1

 Timur ÖZKAN

Türk göçleri, Altay dağlarının kuzeyi ile Sayan dağlarının güneybatısı arasındaki bölgeden başladı. Oğuzların yola çıktığı ve kaynaklarda Ötüken olarak adlandırılan bölge bugün, Rusya Federasyonu’na bağlı Altay ve Tuva ile birlikte Hakasya Özerk Cumhuriyeti sınırları içinde kalıyor

Tarih kaynaklarına göre; bilinen ilk göç hareketi İ.Ö. 1700’lerde Sayan dağlarından Altay ve Tanrı dağlarına doğru gerçekleşir. Burada çok uzun bir süre tutunan Türk boylarından Oğuzlar’ın, 8. yy’da tekrar başlayan göç hareketi Maveraünnehir (Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin arası) ve Hazar Denizi’nin güneyi üzerinden Anadolu’ya ulaşır.

Göçe katılmayan ve buralarda yaşamaya devam edenlerde olmuş elbette, bunların bir kısmı bugünkü Kırgızların, anavatanda kalanlar ise Hakasların atalarını oluşturuyor. Manas Destanı’nda, Yenisey nehrinden yola çıkan Kırgızların, Tanrı dağlarına olan yolculuğu da anlatılır. Kırgızistan’a göç eden Hakasların ataları zamanla Müslümanlığı seçerken, burada kalanların büyük kısmı Hıristiyan olur. küçük bir kısmı ise yüzyılların geleneği Şaman inancını sürdürür.

62 400 km2 büyüklüğündeki Hakasya’da 600 bin nüfus yaşıyor. (% 10 Hakas, % 80 Rus, diğerleri çeşitli uluslat) Hakasya topraklarına girdikten bir süre sonra, Türk izleri olan kurganlar ve balballar ile karşılaşıyoruz. Uçsuz bucaksız steplerde karşımıza çıkan taşlara önce bir anlam veremiyoruz. Yanına yaklaştığımızda, bazılarının yüksekliği 2-3 metreyi bulan balbalların bir form içinde yan yana getirildiğini görüyoruz. Geleneklere göre atları ve eşyaları ile gömülen Türk boylarının ileri gelenlerinin mezarlarını çevreleyen taşların üzeri resimli olanlarını, daha sonra Abakan’da Hakasya Cumhuriyeti Müzesi’nin önündeki yaya yolunda göreceğiz.

Hakasya’nın 160 bin nüfuslu başkenti Abakan tipik bir Rus şehri görünümünde. Kelime anlamı “ayı kanı” olan Abakan, aynı adı taşıyan Abakan nehri ile Yenisey nehrinin birleştiği yerde kurulmuş. Kent merkezinin öne çıkan yerleri Zafer Parkı, Lenin Anıtı ve tiyatro binaları. Genellikle her şehirde bir tane bırakılan anıtlarda Lenin ayakta ve parmağı ile ileriyi gösterirken ilk defa burada oturan bir Lenin ile karşılaşıyoruz. Anıtın bulunduğu 1 Mayıs Meydanı, aynı zamanda Tiyatro’nun da bulunduğu kentin ana caddesi Şitinkina Prospekt üzerinde.

Zafer Parkı (Park Pobedi) ise içinde 2. Dünya Savaşı kahramanları için yapılan anıtların yer aldığı bir yeşil alan. Abakan’ın diğer büyük bir parkı da kent girişindeki Spaso Preobrajenski Kilisesi’nin arkasında yer alıyor, Mimari Park Kompleksi adını taşıyan bu parkın simgesi ise içindeki Dünya Barışı Anıtı

Göç yolları üzerinde yer alan diğer Orta Asya ülkelerinde, yurt gibi, kımız gibi çeşitli Türk izleri görüyoruz ama göç yollarının çıkış noktası olan bu coğrafya Türk gezginleri için daha özel bir anlam taşıyor. Oldukça sınırlı Türk izlerine rağmen yüzyıllarca önce buralarda atalarımızın yaşadığını bilmek gezimize değişik bir heyecan veriyor.

Abakan, Moskova’ya uçakla 4 saat uzaklıkta. Güney Sibirya’da yer alan Hakasya çetin kış şartlarının sürdüğü bir bölge. Bu nedenle gezmek için yaz ayları tercih edilmelidir. Hakasya’ya gitmek için Rusya vizesi gerekiyor. Hakasya’ya kadar gelmişken komşu Tuva’yı görmek isteyenler için karayolu ile ulaşım mümkün ama diğer komşu Altay Özerk Cumhuriyeti için önce kuzeye doğru Kemerovo’ya kadar çıkıp sonra tekrar güneye doğru uzun bir yol katetmek gerekiyor. Kısacası Hakasya ve Tuva gezileri birleştirilebilir, Altay için ayrı bir program yapılmalıdır.

Kaynak : fotogezgin.com

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar