Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Başyazı, SEÇİLENLER

Hakkari’de 4 Bin Yıllık Türk Mezarı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin de Anadolu kapılarının Malazgirt’le açılmadığını Türklerin binlerce yıl önce Anadolu’da var olduklarını iddia etti Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferi’yle girmediği tezini öne süren Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ekrem Memiş‘ten sonra, Türk Tarih Kurumu adına Anadolu’da kazı çalışmaları yürüten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Veli Sevin’den de önemli açıklamalar geldi. Sevin, Hakkari Bölgesi’nde milattan önce 2 binli yıllara uzanan Türk mezar taşları bulduklarını belirtti.

hakkari

ANADOLU’DAN ASYA’YA GİTTİK

Anadolu’da binlerce yıl öncesinde Türklerin yaşadığı tezi destek buldu. Prof. Dr. Ekrem Memiş’in yıllarını vererek araştırdığı, milattan önce 2 binli yıllarda bir Türk krallığının bulunduğu ve bu krallığın soylarının Hurilere dayandığı gerçeği, arkeolojik kazılar yapan Prof. Dr. Veli Sevin tarafından da savunuldu. Sevin, Yakındoğu, Ön Asya, iran, Azerbaycan, Hatay ve Hakkari bölgelerinde Türklerin binlerce yıldır yaşadığına ilişkin bulguları olduğunu aktardı.

Hakkari bölgesinde milattan önce 2 binli yıllara ait Türk mezar taşları bulduk. Bu da Türklerin Anadolu’ya Malazgirt’le girdiği tezini çürütüyor. Hatta ben Orta Asya’dan geldiğimize de inanmıyorum. Olsa olsa Anadolu’dan oralara bir gidiş olabilir. Çok uzaklardan gelmedik. Zaten buradaydık ?

Kaynak:

www.ttk.gov.tr

Yorum Yap »

 • Anar Rzayev dedi ki:

  Tanrı Yer Gezegenine 10 Adam gönderdi.(kovdu) Onlardan biri,adı Men olan Orta Azerbaycana (Aras çayının orta koordinatlarından 40-50 km güneyi) indirildi.Türklerin ve Almanların (o zamanki adları Akmenler) dedesi Men-dir.Türkler dünyaya yukarıda söylenildiği bölgeden dağılmışlar.Türkmen,Alman,German sözlerindeki ”Men ” ,dedemiz olan Men-in adındandır. Azerbaycanda ve diğer Türk diyarlarında günümüze kadar Türkler kendilerine dedelerinin adı olan -Men-diyorlar.
  Saygılar.

  • Şükrü dedi ki:

   Anar Rzayev kardesim bu yazdıklarin bilimsel şeyler umarım sağlam ve güvenilir bir kaynağın vardır. Yani bu yazdıkların akillı selim bir Türk için sacma ve boş şeyler

 • fatih dedi ki:

  benım okudugum ve doğu türkistan asılı kazım bey ki prof tur kendisi biz türklerin 16bin senedir var olduğumuzu belgeleri ile kanıtlamış bir değerli bilim aadamı olup bu bilgileri kendilerini medeni sanan avrupalılara ki onların da kökeni bizlerden oluşmadır bu aydınım ve ama aynı zamanda türk düşmanı oalnlara anlatmak lazım zira bizden korkuyorlar.bize bu tip bilgileri aktardığınız için çomk teşekkür ederim.saygılarımla

 • Hamza dedi ki:

  mö 2 bin yılında anadolu’da yazı kullanılmamakta. mö 1950-1750 yılları arasındaki asur ticaret kolonileri çağı ile anadolu’ya yazı geliyor. peki bu mezar taşlarından türklere ait olduğunu nasıl kesin bir dille söylüyorsunuz? hiçbir bilimsel bulguya dair içerik de yer almamakta haberde. nasıl oluyor bu?

  • Genel TÜRK Tarihi dedi ki:

   Hakkari Yüksekova Gevaruk Yaylası Kaya Resimleri ile Kırgızistan Saymalıtaş ve Azerbaycan Gobustan’daki petroglifleri karşılaştırın lütfen. Burada Türkiye’de kendi alanlarında çok önemli hocalarımızın görüşleri bulunmaktadır. Tezleri ve iddia ettikleri olarak belirtilmektedir. Anlaşılan başlığa takılmışsınız siz. Bize göre malumun ilanı olduğu için bu başlık altında verilmiştir. Farklı görüşlere saygımız bulunmaktadır.

   • cenk dedi ki:

    Bu haber ortaya atılan tezlerden bir tanesini alıp kırpıp hemen anadolu türklerindir diye yapılmış milliyetçi haberlerden biridir. Bu kabartmaların türklerle ve türklükle ilgisi yoktur.
    İlk bulunduğu 98 yılında hangi kültüre ait olduğunu anlayabilmek için orataya atılan tezlerden bir tanesi türklere ait olduğudur. Bu tezde sadece ellerinde kap tutarken tasvir edilmelerinden yola çıkarak moğalistan coğrafyasındaki kültür karşılaştırılması ile yapılmıştır. Ama kabul gören tez assur ve babil çivi yazılı belgelerinde de değinildiği gibi Hakkari coğrafyası Hurri kökenli çok sayıda dağ kavmi arasında paylaşılmıştı. Ekonomisi sadece göçebe hayvancılığı dayanan bu kavimler, madencilikle zenginleşmiştir. Böylece üst düzey yöneticilerin zenginleşmesi sonucu yaptırdıkları bu prestijli sanat ürünleri ortaya çıkmıştır.

    • Genel TÜRK Tarihi dedi ki:

     Anadolu Türklerindir.Bu herhangi bir konu dahilinde vurgulanmaya bile ihtiyacı olmayan bir hakikattir. Bu tez de Hurrilerin Türklüğünden hareketle ortaya atılmıştır. Prof. Dr. Ekrem Memiş’in konuyla ilgili eserleri incelenebilir. İnkar ve ön yargıdan uzak bir anti teziniz varsa yayınlamak isteriz.

     • cenk dedi ki:

      Ekrem memiş gibi hocalar bilime milliyetçi damarlarıyla baktıkları için anadolu türklerin gibi tezler atmıştır. Bunlar kabul edilir tezler değildir.
      Size arkeo atlasın 2011 yılında hazırladığı yayını alıp okumanızını öneririm. Orda Anadoluda yaşayan kültürlerin kimler olduğu çok güzel bir şekilde anlatılıyor. Bu dikilitaşların makalesinide veli sevin ele almış. Safsafata haberler yapmayın. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin. sevgiler…

     • Genel TÜRK Tarihi dedi ki:

      İleri sürdüğünüz antitez, alanında saygıdeğer bir hocanın görüşünü milliyetçilik duygularıyla tezler üreten birisi olarak itham etmek midir? Anlaşılan bu sizin bir damarınıza bastı. neden kabul edilebilir bir tez değil onu açıklayın lütfen. Biz aksini ileri sürenleri şu duyguya bu damara kapılıp yazmış, kesinlikle kabul etmiyoruz da demiyoruz. Diğer hocalarımızın görüşlerine de saygı duyuyoruz. Ancak biz Ekrem Memiş hocamınız görüşünü destekliyoruz. Burada yayınladığımız her şey bilimseldir. Safsata sizin yaptığınızdır. Biz sizden sağa sola sataşmadan oluşturacağınız bir antitez bekliyoruz. selamlar.

 • GökBörü dedi ki:

  Madem okadar şey biliniyor peki tamamlarım bulunmasına nediyor sun bizim Türklerin tamamlarım Hakkari Mardin vs dogu bölgelerinde bulunmakta hatta m. Ö. 5000 yıllarına dayanmakta ve sen kalkmış Türk milliyetçiligi ile arkeoloji olmaz diyorsun elinde bi delil yok kalkmış ileri geri konuşuyorsun!!

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar