Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı

İstanbul’un Düşüşünden Sonra Haçlı Seferi Planları

haclilar

Kritobulos, İstanbul’un düşüşünden sonra (1453) bir kehanette bulunarak”Şöhreti evrenin sınırına kadar ulaşan kentin bundan böyle tüm kara vedenizleri talihsizliği ve düşüşüyle dolduracağını” söylemişti. Tanınmış İtalyantarihçi Agostino Pertusi’de Doğu Roma imparatorluğunun başkentinin Türkler tarafından fethinin dünya çapındaki yansımasını Güney Avrupa ve Akdeniz ülkeleri arasındaki kültürel girişimlerin bir örneği olarak değerlendirerek aynı görüşü paylaşmaktadır?

Gerçektende İstanbul’un fethi önceden kestirilmesi çok zor olan sonuçlara neden olmuştur. Batılı kaynaklar Fatih’in yüreğinin gururla dolduğunu ve onun geçmese bile Büyük İskender’in şerefine erişmek istediğini yazmaktadır. Bukaynaklar, Fatih’in Makedonyalı silahlarını hiçbir zaman İtalya’ya yöneltmediği halde, eğer şansı yaver giderse bunu da deneyeceğini yazmıştır.(3)

Bu durumda Bessarion, Francesco Filelfo, Flavio Biondo, PoggioBracciolini Bernhard von Kreyburg ve diğer bir çok hümanist Kutsal Savaş çağrısında bulundular ve tedirgin olan insanları “Nabuchonosar,,(4)sonun yakınbir zamanda geleceği kehanetleriyle teselli ettiler. Camıen de apparatu cantra Turcum‘da olduğu gibi gelecekteki zaferler terennüm edildi.

Konu şöyledir: Mars (Savaş Tanrısı), şairin karşısına dikilir ve şimdi Mehmet’e karşı savaşma zamanı olduğunu söyler; İtalya Horso d’Este’ikendisini Türk tehlikesinden koruması için uyarır; Jüpiter, destek vaat eder.Ancak ne de olsa bir Hıristiyan savaşı söz konusu olduğu için şiir Bakire Meryem’e yakarışla son bulur.(5)

Carmen, kilisenin bir haçlı seferine yönelik propagandası için tipik birörnektir: Kapıdaki tehlike bir korku duygusu uyandırmalıydı, daha sonraİstanbul’a doğru yürüyüş (Mareiare verso Constantinopoli) çağrısına gerekçeolarak Hıristiyanların silahlarının üstünlüğü vurgulanmalıydı.(6)Romanın bupropaganda faaliyetlerinin bir kanıtı da Kardinal İsidor’un İstanbul’un düşüşünedair raporudur: Raporun başlangıcında Türklerin İstanbul’un fethi sırasındakimezalimi anlatılmakta ve II. Mehmet’in, İtalya’yı işgal tehdidi zikredilerekşöyle denmektedir: “Tüm şiddetiyle bütün Hıristiyanları kovalayacak ve onlarlasavaşacak”. Bu korkunç haberleri İtalyan soyluIarına yönelik ihtilaflarınıbitirmeleri ve bu şekilde Türklere karşı konulabileceği ancak o zaman zaferinkesin olacağı belirtilmektedir.(7)İsidor’un yazısı Almanya’da el ilanı olarakdağıtıldı ve kroniklere kadar yansıdı.(8)

Carl GÖLLNER

çev: Doğan GÜN

DTCF Tarih Bölümü Tarih Araştırmaları Dergisi Cilt: 22 Sayı:35


GDE Hata: Dosya alımı esnasında hata - eğer gerekliyse hata kontrolünü kapatın (404:Not Found)


Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar