Başyazı »

Yorum Yap |

Çin’de 2 bin yıllık antik kent keşfedildi. İç Moğolistan’da ortaya çıkarılan kalıntılar Doğu Han Hanedanlığı dönemine ait arkeolojik bulgularda Hunlara ait eşyalara rastlandı.
Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yapılan arkeolojik kazılarında, 2 bin yıllık olduğu düşünülen …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Başyazı

İstanbul’un Düşüşünden Sonra Haçlı Seferi Planları

haclilar

Kritobulos, İstanbul’un düşüşünden sonra (1453) bir kehanette bulunarak”Şöhreti evrenin sınırına kadar ulaşan kentin bundan böyle tüm kara vedenizleri talihsizliği ve düşüşüyle dolduracağını” söylemişti. Tanınmış İtalyantarihçi Agostino Pertusi’de Doğu Roma imparatorluğunun başkentinin Türkler tarafından fethinin dünya çapındaki yansımasını Güney Avrupa ve Akdeniz ülkeleri arasındaki kültürel girişimlerin bir örneği olarak değerlendirerek aynı görüşü paylaşmaktadır?

Gerçektende İstanbul’un fethi önceden kestirilmesi çok zor olan sonuçlara neden olmuştur. Batılı kaynaklar Fatih’in yüreğinin gururla dolduğunu ve onun geçmese bile Büyük İskender’in şerefine erişmek istediğini yazmaktadır. Bukaynaklar, Fatih’in Makedonyalı silahlarını hiçbir zaman İtalya’ya yöneltmediği halde, eğer şansı yaver giderse bunu da deneyeceğini yazmıştır.(3)

Bu durumda Bessarion, Francesco Filelfo, Flavio Biondo, PoggioBracciolini Bernhard von Kreyburg ve diğer bir çok hümanist Kutsal Savaş çağrısında bulundular ve tedirgin olan insanları “Nabuchonosar,,(4)sonun yakınbir zamanda geleceği kehanetleriyle teselli ettiler. Camıen de apparatu cantra Turcum‘da olduğu gibi gelecekteki zaferler terennüm edildi.

Konu şöyledir: Mars (Savaş Tanrısı), şairin karşısına dikilir ve şimdi Mehmet’e karşı savaşma zamanı olduğunu söyler; İtalya Horso d’Este’ikendisini Türk tehlikesinden koruması için uyarır; Jüpiter, destek vaat eder.Ancak ne de olsa bir Hıristiyan savaşı söz konusu olduğu için şiir Bakire Meryem’e yakarışla son bulur.(5)

Carmen, kilisenin bir haçlı seferine yönelik propagandası için tipik birörnektir: Kapıdaki tehlike bir korku duygusu uyandırmalıydı, daha sonraİstanbul’a doğru yürüyüş (Mareiare verso Constantinopoli) çağrısına gerekçeolarak Hıristiyanların silahlarının üstünlüğü vurgulanmalıydı.(6)Romanın bupropaganda faaliyetlerinin bir kanıtı da Kardinal İsidor’un İstanbul’un düşüşünedair raporudur: Raporun başlangıcında Türklerin İstanbul’un fethi sırasındakimezalimi anlatılmakta ve II. Mehmet’in, İtalya’yı işgal tehdidi zikredilerekşöyle denmektedir: “Tüm şiddetiyle bütün Hıristiyanları kovalayacak ve onlarlasavaşacak”. Bu korkunç haberleri İtalyan soyluIarına yönelik ihtilaflarınıbitirmeleri ve bu şekilde Türklere karşı konulabileceği ancak o zaman zaferinkesin olacağı belirtilmektedir.(7)İsidor’un yazısı Almanya’da el ilanı olarakdağıtıldı ve kroniklere kadar yansıdı.(8)

Carl GÖLLNER

çev: Doğan GÜN

DTCF Tarih Bölümü Tarih Araştırmaları Dergisi Cilt: 22 Sayı:35


GDE Hata: Dosya alımı esnasında hata - eğer gerekliyse hata kontrolünü kapatın (404:Not Found)


Benzer başlıklar

Mehmet Emin Buğra

2013-11-06 13:11:31
gtt

1

Memlûk Astronomisi

2013-01-03 09:29:08
gtt

1

Oğuzların Boy Teşkilatı

2011-06-08 10:11:48
gtt

1

Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan

2012-08-31 21:58:17
gtt

1

Ongon ve Tös kelimeleri

2014-04-26 09:41:09
gtt

1

Abdulkadir Meragi

2012-03-25 19:50:07
gtt

1

Çağatay Hanlığı

2012-12-02 07:48:06
gtt

1

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar