Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji

Kan Tepe Sırları

kantepe2

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ndeki arkeolojik kazılar Kırgızistan arkeolojisine 2003 yılından beri sürekli katkı sağlamaktadır. 2010-2011 yılı Temmuz ayında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi arkeoloji araştırmalarını Kan-Tepe anıtında devam ettirdi. Kan-Tepe anıtı atalarımızın bir dalı olan Karahanlılar sülalesinin şehirlerinden birisi olup, arkeolojik literatürde söylenmektedir. 1970’li yılların başında bozulma korkusu yaşadı. Bunun sebebi, şehrin surlarının olduğu yerde su toplamak için baraj yapılmaya başlanmasıdır. Maalesef, kazılardan önce tarım alanını genişletmek için şehrin önceki surları dozerle düzlenmiş. Sadece bu değil, surun orta tarafındaki han sarayının üstü de dozerle düzlenip, çiftçilerin (kolhoz) yazları faydalanma yerine (yemek, konaklama v.s.) dönüştürülmüş.

1970’li yıllardaki önceki arkeolojik kazılar nekropoliste (ünlü insanların gömüldüğü yer) ve Kan-Tepe’ye yakın yerdeki Tuura-Suu’nun platosundaki ilkçağ göçmen mezarlarında yapılmış.

 

İndir (PDF, 548KB)