Başyazı »

2 Yorum |

PaylaşFacebook22TwitterGoogle+22sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Arkeoloji

Kan Tepe Sırları

kantepe2

Paylaş

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ndeki arkeolojik kazılar Kırgızistan arkeolojisine 2003 yılından beri sürekli katkı sağlamaktadır. 2010-2011 yılı Temmuz ayında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi arkeoloji araştırmalarını Kan-Tepe anıtında devam ettirdi. Kan-Tepe anıtı atalarımızın bir dalı olan Karahanlılar sülalesinin şehirlerinden birisi olup, arkeolojik literatürde söylenmektedir. 1970’li yılların başında bozulma korkusu yaşadı. Bunun sebebi, şehrin surlarının olduğu yerde su toplamak için baraj yapılmaya başlanmasıdır. Maalesef, kazılardan önce tarım alanını genişletmek için şehrin önceki surları dozerle düzlenmiş. Sadece bu değil, surun orta tarafındaki han sarayının üstü de dozerle düzlenip, çiftçilerin (kolhoz) yazları faydalanma yerine (yemek, konaklama v.s.) dönüştürülmüş.

1970’li yıllardaki önceki arkeolojik kazılar nekropoliste (ünlü insanların gömüldüğü yer) ve Kan-Tepe’ye yakın yerdeki Tuura-Suu’nun platosundaki ilkçağ göçmen mezarlarında yapılmış.

 

İndir (PDF, 548KB)