Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Duyurular

Kazakistan’da Savaşçı Kadın Mezarı Bulundu

Güney Kazakistan’da MÖ 11. yüzyıl ile MS 4. yüzyıl arasında yaşamış, bir hançer ve büyük bir kılıçla gömülmüş bir kadının mezarı bulundu. İyi korunmuş iskeletin kafatasının büyüklüğü ve şekline bakılarak bir kadın olduğu düşünülüyor.

Daha önce bu bölgede kadın savaşçıların varlığına dair bir kanıt ya da kayıt bulunmamıştı.

Pic shows: The remains found. The remains of an ancient female warrior have been discovered in South Kazakhstan proving for the first time it was not just men who were soldiers. The perfectly preserved skeleton was found with a huge sword and dagger and archaeologists believe the woman lived in the period between 11 century BC and IV century AD . Previously, no records have ever been found of woman warriors in the area and experts  believe she was a citizen of importance living in the ancient Kanguy state. She probably led a group of nomads who lived somewhere in the area of modern Kazakhstan . Scientists discovered the sex of the human remains by closely examining the skull which they say is typically female.  Researchers also found some ancient arrows, a small knife placed close to the right hand of the female warrior and a sword placed close to her left hand indicating that the person was a renown warrior. Also buried with her were a number of pots and bowls which showed that the person was both wealthy and important.  The major find is one of the most notable ever made after 23 years of research in the area.  The items will be soon be  exhibited in the National Museum of Kazakhstan while scientists continue their work in the region. (starts)

Uzmanlar kadının, antik Kanguy devletinde yaşamıl önemli bir kişi olduğunu düşünüyor. Kadının modern Kazakistan sınırları içinde kalan bölgelerde, bir göçebe topluluğa liderlik ettiği düşünülyor.

Araştırmacılar kadının yanında ayrıca birkaç ok, sağ eline yakın bir yere konulmuş küçük bir hançer, ve sol eline yerleştirilmiş bir kılıç buldu. Bu buluntuların, kadının ünlü bir savaşçı olduğuna işaret ettiği düşünülüyor.

Araştırmacılara göre, yanında mezar hediyesi olarak bulunan birkaç çanak ve çömlek kadının zengin olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar bölgedeki araştırmaların 23 yıldır devam ettiğini söyledi.

İskeletle birlikte bulunan hediyeler yakın bir zamanda Kazakistan Milli Müzesi’nden sergilenmeye başlayacak.

 

arkeofili.com

Yorum Yap »

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar