Başyazı »

Bir Yorum |

PaylaşFacebook21TwitterGoogle+21sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Bağımsız Devletler, Kırgızistan, Türk Dünyası

Kırgızistan ve Kırgızlar

kirgizistan-bayragi

Paylaş

Kırgızistan Cumhuriyeti, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden birisidir. Kuzeyden Kazakistan, batıdan Özbekis­tan, güneyden Tacikistan, güneydoğu ve doğudan Çin’in Sincan-Uygur Özerk Böl­gesi (Doğu Türkistan) ile çevrilidir. Kırgızistan yeryüzündeki hemen tama­mı dağlık ülkelerden biridir. Büyük bölü­münü Tanrı dağları sistemine dâhil olan dağlar oluşturur. Ülke topraklarında şid­detli bir kara iklimi hâkimdir. Yağışlar az­dır. Kırgızistan akarsu ve göl bakımından zengin bir ülkedir.

Kırgızlar Asya’nın en eski Türk boylarındandırlar. M.Ö. dönemlerde devlet kurmuş olan Kırgızlar, Hunların güçlenmesiyle ilk defa Hun siyasi birliği altına girdiler. Hunlar’ın za­yıflaması üzerine Baykal gölünden Tibet’e kadar uzanan sahada Hakas Devleti’ni ku­ran Kırgızlar, VI. yüzyıldan itibaren Göktürk hakimiyetine girdiler. Göktürklerin yıkılmasıyla Uygurların hakimiyetinde yaşadılar. 840’da Uygurları yıkarak kendi devletlerini kurdular. XIII. yüzyılda Moğol hakimiyetine girdiler. XVII-XVIII. yüzyıllarda Hokand Hanlığın’ın yönetiminde etkili olan Kırgızlar XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Rusların istilasına uğradılar. 1917’de Bolşevik İhtilali’nden bir yıl sonra Kara Kırgız Özerk Cumhuriyetini kurdularsa da SSCB kısa zaman sonra hakimiyetine aldı. 1991’de bağımsızlığını kazanan Kırgızlar günümüz Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden biridir.

İndir (PDF, 691KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar