Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Bağımsız Devletler, Kırgızistan, Türk Dünyası

Kırgızistan ve Kırgızlar

kirgizistan-bayragi

Kırgızistan Cumhuriyeti, Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden birisidir. Kuzeyden Kazakistan, batıdan Özbekis­tan, güneyden Tacikistan, güneydoğu ve doğudan Çin’in Sincan-Uygur Özerk Böl­gesi (Doğu Türkistan) ile çevrilidir. Kırgızistan yeryüzündeki hemen tama­mı dağlık ülkelerden biridir. Büyük bölü­münü Tanrı dağları sistemine dâhil olan dağlar oluşturur. Ülke topraklarında şid­detli bir kara iklimi hâkimdir. Yağışlar az­dır. Kırgızistan akarsu ve göl bakımından zengin bir ülkedir.

Kırgızlar Asya’nın en eski Türk boylarındandırlar. M.Ö. dönemlerde devlet kurmuş olan Kırgızlar, Hunların güçlenmesiyle ilk defa Hun siyasi birliği altına girdiler. Hunlar’ın za­yıflaması üzerine Baykal gölünden Tibet’e kadar uzanan sahada Hakas Devleti’ni ku­ran Kırgızlar, VI. yüzyıldan itibaren Göktürk hakimiyetine girdiler. Göktürklerin yıkılmasıyla Uygurların hakimiyetinde yaşadılar. 840’da Uygurları yıkarak kendi devletlerini kurdular. XIII. yüzyılda Moğol hakimiyetine girdiler. XVII-XVIII. yüzyıllarda Hokand Hanlığın’ın yönetiminde etkili olan Kırgızlar XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Rusların istilasına uğradılar. 1917’de Bolşevik İhtilali’nden bir yıl sonra Kara Kırgız Özerk Cumhuriyetini kurdularsa da SSCB kısa zaman sonra hakimiyetine aldı. 1991’de bağımsızlığını kazanan Kırgızlar günümüz Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden biridir.

İndir (PDF, 691KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar