Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Genel

Kızılderili Şamanizmi İle Türk Şamanizm’inin Benzerlikleri

samanism

Kuzey Amerika yerli Kızılderilileri ve Doğu-Batı Sibirya, Orta Asya Türk Devlet ve toplulukları arasında yaşayan  Şamanizm, kitaplar okuyarak kolayca öğrenilebilecek bir konu değildir.  Şamanlık, yapılan ayinlere katılarak, mistik yerleri ziyaret ederek veya bir Şamanın yanında çalışarak ve onu taklit ederek elde edilemez. Türk Şamanizminin veya “Kamlığının” inkar edilemeyen değerleri saha araştırmacıları, uzmanlar ve akademisyenler tarafından devamlı olarak gün ışığına çıkarılmaktadır. Sibirya, Orta Asya Türk Şamanları ve Amerikan Kızılderili Şamanlarının izledikleri yol ve yaşadıkları hayat tahmin edildiği kadar kolay değildir. Amerikan Kızılderili ve Türk  Şamanizmi arasındaki paralellikler akademik anlamda sosyal antropologlar, sosyologlar ve folklorcuları şaşırtmağa devam ediyor.

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali ARSLAN

Amerikan Kızılderili Şamanizmi İle Orta Asya–Sibirya Türk Şamanizm’inin Benzerlikleri Üzerine

Manas Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi/Sayı 15

İndir (PDF, 326KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar