Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Başyazı

Kubilay Han’ın Çin’deki Sarayı Bulunmuş Olabilir

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait temellerin Yasak Şehir’in tam altında olabileceği ortaya çıktı.

kubilay2

Yasak Şehir. Görsel: SAAD AKHTAR VIA WIKIMEDIA COMMONS // CC BY 2.0

Saray Müzesi arkeologları, bulunan kalıntılara bakarak, Yuan dönemine tarihlenen sarayın daha önce sanıldığı gibi Yasak Şehir’in yakınında olmadığını, aksine Yasak Şehir’in tam altında olduğunu söylüyor.

Moğol İmparatorluğunun 5. kağanı ve Cengiz Han’ın torunu olan Kubilay Han, 1271 yılında Çin’de bir fetih hanedanı olan Yuan Hanedanlığını kurdu. Kubilay’ın ilk imparatoru da olduğu Yuan Hanedanlığı günümüzde Moğolistan, Çin ve Kore’nin olduğu bölgede hüküm sürüyordu. Çin İmparatoru rolünü de almış olan Kubilay han, tüm Çin’i fetheden fakat Çinli olmayan ilk imparator oldu.Daha önce de Yuan Sarayı’nın, günümüz Yasak Şehir sarayının yakınlarında olduğu düşünülüyordu. tam altında olduğu düşünülmemişti.

kubilay

Solda Pekin’deki Yasak Şehir altında bulunan, Yuan Hanedanlığı’na ait temeller. Görsel: SCMP Pictures

Yapılan açıklamada uzmanlar, Yasak Şehir’in ortasındaki arkeolojik kazıda 700 yıllık bir kraliyet konutuna ait temeller bulduklarını açıkladı.

Saray Müzesi arkeoloji departmanı müdürü Li Ji, Youth.cn‘e yaptığı açıklamada, Yuan Hanedanlığı’ndan sonra gelen Ming Hanedanlığı döneminde Yasak Şehir inşa edilmeden önce, önceki hanedanlığa dair bütün yapıların yok edildiğini söyledi. Bu da keşfi oldukça önemli hale getiriyor.Ming Hanedanlığı’nın (1368–1644) imparatorluk sarayı olan Yasak Şehir 1406 ve 1420 yılları arasında inşa edilmişti.

Yıllar içinde genişleyen saray, daha sonra da 1912’ye kadar Qing Hanedanlığı tarafından kullanıldı.2014 yılında ise Saray Müzesi uzmanları, sarayın inşaat tarihiyle ilgili yeni bilgiler edinmek için sarayın orta kısmında arkeolojik kazılara başladı.Yasak Şehir’in ortasında olan bir kazı alanında, farklı dönemlere ait üst üste dört kart bina temeli bulundu. Bunlar en üstte Qing, sonra Geç Ming, Erken Ming, ve en altta Yuan şeklindeydi.Kazılarda ayrıca Qing Hanedanlığı’na tarihlenen, bir imparatorun annesine ait bahçenin kalıntıları, ve kullanılmayan porselenler ve porselen parçaları için kullanılan bir çöp çukuru bulundu.

Kaynak: arkeofili.com-South China Morning Post, Laura Zhou, 6 Mayıs 2016. 

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar