Başyazı »

Yorum Yap |

Moğolistan’da Kültekin ve Bilge Kağan’ın babası olan İkinci Göktürk Devleti kurucusu İlteriş Kutluğ Kağan’a ait anıt bulundu. Yazıtta ‘Tanrı’, ‘Türk’, ‘Kutluk’, ‘Tümen’ yazıları yer alıyor. Keşifle ‘Türk’ adının ilk kez geçtiği düşünülen Orhun Anıtları’ndan daha …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, Başyazı

Moğollar Macaristan’dan Neden Çekildiler?

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların havayı tahmin edebilmeleri için kullanabilecekleri yıllık büyüme izlerini barındırır. Bu fotoğraf, Güney Polonya’daki tarihi bir binadan çıkan bir köknar kerestesine ait. C: Ulf Büntgen.

O yıllardaki Doğu Avrupa’nın iklimi üzerine yapılan yeni bir araştırma, bu gizemli geri çekilme hakkında yeni bir fikir ortaya koydu: Moğollar, kelimenin tam anlamıyla batağa saplanmıştı. 

Ağaç halkalarından elde edilen yeni verilere göre, 1242 yılında Macaristan’da soğuk ve karlı geçen bir kış, kendini yağışlı bir bahara bırakmıştı. Sonuç itibariyle, Macaristan’ın çayır alanları bataklığa dönüştü, diyor çalışmanın araştırmacılarından Nicola Di Cosmo.

Atlarına bel bağlamış olan Moğollar, yumuşak arazilerde etkili bir şekilde hareket edemeyeceklerdi ve atlarının otlayabileceği çok az alan kalacaktı. Di Cosmo, “Bu, yalnızca bir kış dönemi içinde, küçük bir iklim değişikliğini tespit ettiğimiz ve oldukça önemli bir tarihi olaya bağlayabildiğimiz çok az durumdan biri.” diyor.

Mikroskopla incelenen meşe ağacı halkaları, araştırmacıların Moğolların Macaristan’ı işgal etmeye çalıştıklarında yağış ve bataklık koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarını bulmalarına yardımcı olan doğal bulgular arasındaydı. C: Willy Tegel

Macaristan’ın işgali

Macaristan’ın işgali, meşhur Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın 1227’deki ölümünden sonra gerçekleşti. Varisi olan oğlu Ögeday Han, Moğolları 1235’te Rusya’ya, ardından da 1240’da Doğu Avrupa’ya götürdü.

Di Cosmo’nun Scientific Reports dergisinde yazdığına göre, “Birden fazla Moğol komutanı, 1241 baharında Macaristan’a en az 130.000 asker ve neredeyse yarım milyon at getirdi.” O yılın Nisan ayında Moğollar, hem Polonya hem de Macar ordusuyla savaştı ve Doğu Macaristan’da bir idari sistem kurarak çok önemli savaşlar kazandı. 

Araştırmaya göre, 1242 yılının başlarında bölgedeki Tuna nehri ve diğer nehirler dondu. Bu da, Moğolların ani geri çekilmelerine kadar, birkaç ay boyunca savaşarak geçirdikleri Batı Macaristan’a geçmelerini sağladı.

İklim araştırmacısı ve araştırmanın yardımcı yazarı Ulf Büntgen, Kuzey İskandinavya’dan, Ural dağlarından, Romanya’daki Karpat dağlarından, Avusturya’daki Alp ve Rusya’daki Altay dağlarından alınan ağaç halkaları verilerini, Moğol ordusunu harekete geçirmiş olabilecek iklim faktörlerini çözebilmek için inceledi.

Di Cosmo, “Daha önce ortaya atılan teoriler, Ögeday’ın Aralık 1241’deki ölümünün, Moğolların başkomutanının yurtlarına geri dönmeye ittiğini öne sürüyordu fakat bu pek de tatmin edici bir bilgi değil.” diyor. Çünkü başkomutanları, Moğolistan’daki siyasete dahil olmak için oraya hiç geri dönmedi, aksine tekrardan Rusya’ya gitti. 

Moğollar Macaristan’ı işgal edip, aniden geri çekildikleri sırada Doğu Avrupa’nın 1241-1242 yıllarındaki havasının yeniden canlandırılmasına yardımcı olmak için kullanılan dört meşe halkasının mikroskobik görünümü. C: Willy Tegel

Bataklığa karşı askeriye

Ağaç halkaları, yazları büyüyen ve kışları sessizliğe gömülen ağaçların, araştırmacıların havanın belirli bir yılda nasıl olabileceğini tahmin edebilmesi için kullanabilecekleri özellikleri barındırır.

Büntgen’in incelediği bu kalıntılar, Macaristan’da 1238 ile 1241 yıllarında, ortalamanın üstündeki bir sıcaklığı ve ardından 1242 ile 1244 yılları arasında serin bir yaz mevsimine dayanıyor. Araştırmacıların bildirdiğine göre, 1242 yılında Güney Polonya, Çek Cumhuriyeti, Batı Slovakya, Macaristan’ın kuzeybatısı ve Doğu Avusturya’yı kapsayan bölge son derece yağışlıydı.

Di Cosmo, “Baharla gelen bu su baskınlarının, Moğolları engellemiş olabileceği mantıklı geliyor. Macaristan’ın çayır alanları, 1700-1800’lerde büyük çaplı bir drenaj projesi yürütülene kadar bir bataklıktı.” diyor.

Di Cosmo’a göre, Moğollar, Karpat dağları eteklerinden ve diğer yüksek yerlerden geçip, başlangıçta geldikleri rotadan farklı bir yol izleyerek geri çekildi. “Bütün bunlar bence çalıştıkları araziden memnun olmadıklarının kanıtı.” dedi.

Di Cosmo ve meslektaşları, 1211 ve 1225 yıllarında ılık ve yağışlı bir havanın olmasının, atları için bol yem sağladığından, Moğolların başlangıçtaki genişlemesini tetikleyerek onlara yardımcı olduğunu daha önce keşfetmişti.

Diğer iklim araştırmacıları da Moğolların iklimi etkilediğini ortaya koymuşlardı: 2011 yılında araştırmacılar, 1200’lerdeki Moğol istilasının küresel karbondioksit seviyelerinde küçük ama fark edilebilir bir etki yarattığını çünkü genişleme politikalarının ölümlere ve yıkımlara neden olarak, tarımda ormanların tahribine neden olduğunu belirtti.


Yazar: Elifnur Bingöl 

 Kaynak: Büntgen, U., & Di Cosmo, N. (2016). Climatic and environmental aspects of the Mongol withdrawal from Hungary in 1242 CE. Scientific reports, 6, 25606. 
arkeofili.com adresinden alınmıştır. 

Yorum Yap »

 • Ege Mete dedi ki:

  Moğolların bütün Avrupa’yı ele geçirdiği korkunç bir gelecek tasvirini düşünün.Şu anda olduğumuzdan en az 1000 yıl geride olurduk çünkü yağma,katliam,talanlar ve tecavüzler kültürleri,halkları acımasızca soykırıma uğratır.Sırf atların ilerlemesine engel olmasın diye ormanlar yakılır hayvanlar bile yok edilirdi.Şu örneği unutmayın Afganistan yani bir zamanların Türk islam coğrafyası ilimin ve bilimin beşiğiydi ardından Moğol istilaları bu ilim ve bilim yuvalarını yıkıp geçti.Şuan Afganistan’ın aşırı bir cehalet yaşamasının kökeni buralara kadar dayanıyor.Kadınlara zaten önem verilmiyor.Gerçi şaşırmamak lazım moğol hükümdarı cengiz okuma yazma bilmeyen uçkuru düşkünü sistematik bir tecavüzcüydü.Kütüphane yıkan birinin insanlık medeniyetine kültürel ve insani bir ilerletme kaydetmesi beyhude olurdu.En büyük üzüntüm tarih boyunca yıkılan Türk devletlerine bakıyorum pek çoğu Moğol saldırıları sonucu yıkılmış.İlim ve bilim üreten pek çok Türk medeniyetinden olan Selçuklular ve Harzemşahların sonu moğollar yüzünden yaşlı veya çocuk demeden,hamile kadınların bile katledilmesiyle çok ama çok acı bir şekilde bitti.

  • Yasin sürücü dedi ki:

   Tamamen tarihten yoksun ve çağın sosyolojisinden bihaber yapılmış bir yorum.O kadar Tatar Moğol boylarını bir araya toplayıp bir düzen kurabilmek o çağında bu çağında en büyük işidir.Bos konusmussun

  • Cengiz Han dedi ki:

   Okuma yazma bilememesine rağmen bilinen dünyanın 5/1 ini ele geçirmiş liyakata dayalı bir sistem kurmuş Moğol sınırları dışında cehalet kol gezerken karakurumda bilim adamları ve çoğu halk ilim sohbetleri yapıyordu bu kadar savaşı kazanmak için daha önce denenmemiş strateji geliştirmiş Abbasi denen pislik Topluluğunu yok etmiş birisi için tecavüzcü demeniz aptallıktır cehalettir.

 • Mutlu Bozkurt dedi ki:

  Kuzey yarım kürenin yarısını ele geçirmiș Moğol ordularının Han’ı Cengiz’e “okuma yazma bilmez, uçkur düșkünü tecavüzcü” demek için Arap ağzına sahip olmak gerek. Sentezci Arap-Fars zihniyeti tarihi kuyruk acılarıyla hala cıyaklıyor.

  Kütüphane yakan lider arayan varsa, meșhur İskenderiye Kütüphanesini yakan “Müslümanların halifelerinden 2.si olan Ömer’dir.”

  Okuma yazma bilmemeyi zayıflık görenler hangi müslüman liderin okuma yazma bildiğini șuraya yazsın da biz de öğrenelim.

  Uçkur düșkünü tecavüzcü arayanın İslam Tarihine șöyle bir göz atması yeterlidir. 8 yașında çocuğu nikahına alıp da bunu Allah’la meșru kılan sapıkların adını buraya yazmaya gerek duymuyorum.

  Türklüğü müslümanlıkla yüceltmeye kalkan devșirmeler, dönmeler, Türk-İslam tarihinden bihaber olsa gerek. Osmanlı’daki “harem” kültürünü, hangi padișahın hareminde kaç kadın olduğunu buraya yazmaya kalksak 1 haftamızı alır.

  Yağma, talan, yıkım… Bunların tamamı müslümanların “cihat”ında helaldir. En güzel örneğini de müslüman araplar, Emeviler vermiștir.

  Türk devletlerini yıkan șey doğrudan Moğol saldırıları hiç değildir. Osmanlı-Timur Devleti, Osmanlı-Safevi Devleti arasındaki savașlar; Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu devletlerinin savașları ekseri hristiyan ve Oğuzlarla olmuștur. Koca bir tarihi tek bir Moğol saldırısına bağlamak at gözlüğü takmaktan bașka bir șey değildir.

  • Hakan dedi ki:

   Size katılıyorum. Benim yazmak istediklerimi aynen yazmışsınız İlk resmi islami secen Türk devleti karahanlilar(öncesinde Karluklulardir). Islami secmeyen diğer Türk devletlerine darulharb,(Müslüman olmayan bir devletin hâkimiyeti altındaki topraklar için kullanılan fıkıh terimi.) Yani sonuçta Türk turke karşı savasmis. En güzel kaynak Taberi tarihi,bahriye Üçok emeviler abbasiler, Arap milliyetçiliği ilhan Arsel daha bir çok kaynaklar var lakin bu kadari yeter..

 • Azmira dedi ki:

  Cok guzel bir cevap.Tebrik ederim.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

Exit mobile version