Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı

On İki Hayvanlı Türk Takvimi

oniki-hayvanli-turk-takvimi

Ufuk TAVKUL

On  iki  hayvanlı  takvim  sistemi  bütün  dünyada  Çin  kültürünün bir  parçası  olarak tanınır  ve  bilinir.  Ancak  Çin  takviminde  yer  alan  bazı  hayvan  adlarının  alışıla  gelmiş hayvan  adlarıyla  uyuşmaması,  on  iki  hayvanlı  Çin  takvimindeki  bazı  hayvan adlarının  Avustralya‐Asyatik  kökenli  bazı  kültürlerden  ödünç  alınmış  olabileceği düşüncesini  doğurmuştur  (Vovin  2004:  118).  Bazı  Türkologlara  göre  ise,  on  iki hayvanlı  takvim  sistemi  bozkır  kültürünün  temsilcisi  olan  Türklerin  icadıdır  ve onlardan Çinlilere geçmiştir.

 Bu  makalenin  amacı,  on  iki  hayvanlı  takvim  sisteminin  kökenini  ve  kime  ait olduğunu ortaya  koymaktan ziyade,  bir  kültürleşme örneği olduğuna inandığımız  bu takvim  sisteminin  kültürel  etkileşim  vasıtasıyla  yayıldığı  geniş  coğrafyayı  ve  farklı kültürlerde aldığı değişik biçimleri incelemek olacaktır.

Devamı

Kültürel Etkileşim Açısından On İki Hayvanlı Türk Takviminin Yayılışı

 Modern Türklük Araştırmaları Dergisi, Cilt 4, Sayı 1, Mart 2007

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar