Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Hocalarımız, Türkiye

Prof.Dr. Beyhan Karamağaralı

Hayatı ve Bilimsel Kişiliği

Eski saray müderrislerinden Ali Rıza Efendi‘nin oğlu ve Daru’l-Fünûn hocası Yusuf Ziya Yörükhan‘ın altı çocuğundan beşincisi olan Beyhan YÖRÜKHAN, 1934 yılında İstanbul’un Maltepe semtinde doğdu.

İlk öğrenimine oturduğu mahalledeki Maltepe İlkokulu’nda başladı. İstanbul’da kardeşleriyle neşeli ve hareketli bir çocukluk dönemi geçirenKARAMAĞARALI bu yılları hep özlemle hatırlamakta ve okuluna zaman zaman faytonlarıyla gittiğini belirtmektedir.

beyhan-karamagarali

Prof.Dr. Beyhan KARAMAĞARALI (1934-2008)

Ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla eğitimini Cebeci İltekin İlkokulu ve Dördüncü Ortaokul’da sürdürdü. Lise öğrenimini Ankara Kız Lisesi’nde 1954’de tamamladı. Aynı yıl babasını kaybetti.

Ankara Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite Öğrenimi için Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’ni tercih ederek 1958’de mezun oldu. Aynı fakültede kendisine farklı alanlarda asistanlık teklifi gelmesine karşın kendisi 1959’da Ord. Prof. Dr. Suut Kemal YETKİN‘in kürsü başkanı olduğu Türk-İslam Sanatları Tarihi dalında asistan olarak gö­reve başladı. 1963 yılında aynı bölümde Sanat Tarihi dalında “Muhammed Siyah Kalem İmzalı Minyatürler” konulu doktora tezini tamamladı, ayrıca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nün lisans programını bitirdi.

1966 yılında, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Haluk KARAMAĞARALI ile evlendi. Çiftin Nakış adını verdikleri kızları dünyaya geldi.

Ahlat Mezartaşları adlı çalışmasıyla 1971’de doçentliğini aldı. 1981 yılında Konya Selçuk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde Profesör olarak göreve başladı. 1982-1986 yılları arasında adı geçen bölümde öğretim üyeliği ve bölüm başkan­lığını yürüttü.

Beyhan KARAMAĞARALI 1964 yılından itibaren Rockfeller, Humboldt ve DAAD burs­ları ile İngiltere ve Almanya’daki araştırma merkezleri, müze ve kütüphanelerde araştırmalarını sürdürdü.

1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’ne geçen KARAMAĞARALI, Türk ve İslam Sanatları Anabilim Dalı Başkanlı­ğını, 1995-1996 yıllarında ise Niğde Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dekanlığı’nı yürüttü. Niğde, Ankara, Selçuk, Gazi ve Hacettepe üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve dok­tora dersleri verdi. Pek çok yüksek lisans ve doktora tezi yönetti.

Hocalık görevinin yanı sıra 1966-71 yılları arasında Ahlat’taki mezarlıklarda çalışmalar yapan KARAMAĞARALI, 1982-1986 yılları arasında Konya-Ereğli’de Şeyh Şehabettin Sühreverdi ; 1986-88 yılında Alanya-Obaköy ve 1989-2005 yılları arasında ise Ani Ören Yeri kazılarını yürütmüştür.

İngilizce ve Almanca bilen KARAMAĞaRALI, yurt içi ve yurt dışında pek çok kongre ve sempozyuma katılarak konferans ve tebliğler vermiştir.

Ahlat Mezartaşları (Ankara 1972) ve Muhammed Siyah Kalem’e Atfedilen Minyatürler (Ankara 1984) olmak üzere iki kitabı vardır.

Öğrenci yetiştirmek KARAMAĞARALI’nın önemle üzerinde durduğu bir konudur. Yetiştirdiği lisans ve lisans üstü öğrencilerinin her zaman destekçisi olmuş, elinden gelen her türlü desteği vermiştir.

Çeşitli projelerde jüri üyesi ve ekip başkanı olarak görev alan Prof. Dr. Beyhan KARA­MAĞARALI; bu çalışmalarından dolayı çeşitli ödüller almıştır.

Aralık 2002’de öğre­tim üyesi olarak görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümünden emekli olmuştur.

KARAMAĞARALI; Bilimsel araştırmalarına ara vermeden evindeki çalışma odasında son nefesini verene kadar de­vam etmiştir.

Kaynak: turkocagi.org.tr

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar