Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Kültür&Sanat, Türk Büyükleri

Prof.Dr. Erol GÜNGÖR

1938 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk ve ortaokulu Kırşehir’de bitirdi. Eski harflerle okuyup yazmayı henüz ortaokul yıllarındayken dedesi Osman Hamdi Efendi’den öğrenen Prof. Dr. Erol Güngör , resmi tahsiline ek olarak özel dersler de aldı.

1952-1953  eğitim-öğretim yılında Kırşehir’de lise olmadığı için Sivas Lisesi’ne kayıt yaptıran Güngör buradaki eğitimini yarıda bırakarak daha sonra Kırşehir Lisesi’inden mezun oldu. Prof. Dr. Erol Güngör lise yıllarında Arapça öğrenmeye başladı; tarihsel ve kültürel konulara merak sardı ve bu konuda kitaplar okudu. Bunun yanı sıra Ziya Gökalp ve Hilmi Ziya Ülken gibi önemli fikir adamlarını da okuyan Güngör, kendi fikir hayatının temellerini de attı. 

1956-1957 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptıran Prof. Dr. Erol Güngör, Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın teklifi üzerine Hukuk Fakültesi’nden ayrılarak aynı üniversitesinin Edebiyat Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. 1961 yılında “Kültür Temaslarının Atitüdler Üzerindeki Tesiri” adlı teziyle lisans programını tamamladı.

gungorİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı ve  Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın başkanlık ettiği Sosyal Psikoloji kürsüsüne asistan olarak girdi. 1965 yılında Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın danışmanlığında hazırladığı “Kelami (Verbal) Yapılarda Estetik Organizasyon” adlı tezini savunarak doktora derecesini aldı. 1966 yılında Colorado Üniversitesi Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Sosyal Psikolog Dr. Kenneth Hammond tarafından Amerika’ya davet edilen Güngör, burada uluslar arası bir heyetin önderliğinde yürütülen çalışmalarda yer aldı. 1968 yılında ise tekrar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Deneysel (Tecrübi) Psikoloji Kürsüsü’ne dönmüş ve burada sosyal psikoloji dersleri vermeye başlamıştır.

1970 yılında “Şahıslar Arası İhtilaflarda Lisanın Rolü” adlı teziyle doçent, 1978 yılında ise “Değerler Psikolojisi Üzerine Araştırmalar” adlı teziyle sosyal psikoloji profesörü oldu. 1982 yılında Konya’daki Selçuk Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Güngör, rektörlüğünün sekizinci ayında, 24 Nisan 1983 tarihinde,henüz 45 yaşında iken, İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Erol Güngör’ün       Telif Eserleri:

 1. Türkiye’de Misyoner Faaliyetleri, İstanbul: Bedir Yayınevi, 1963. (E.Kırşehirlioğlu müstearı ile).
 2. Türk Kültürü ve Milliyetçilik, İstanbul: Ötüken Neşriyat, 1975.
 3. Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik, Ankara: Töre- Devlet Yayınları, 1980.
 4.  İslamın Bugünkü Meseleleri, İstanbul: Ötüken Neşriyat, 1981.
 5.  İslam Tasavufunun Meseleleri, İstanbul:Ötüken Neşriyat, 1982.
 6.  Dünden Bugünden- Tarih-Kültür-Milliyetçilik, Ankara: Mayaş Yayınları, 1982.
 7. Tarihte Türkler, İstanbul: Ötüken Neşriyat, 1988.
 8. Ahlak Psikolojisi ve Sosyal Ahlak, İstanbul: Ötüken Neşriyat, 1995.
 9. Sosyal Meseleler ve Aydınlar, (Hazırlayanlar: R. Güler-E. Kılınç), İstanbul: Ötüken Neşriyat, 1993.

 

Çeviri Eserleri:

 1. Türkiye’de Psikoloji. (Doğan Cüceloğlı ile birlikte). McKinney, Fred (eserin yazarı). İstanbul, 1962.
 2. Sosyal Psikoloji: Nazariye ve Problemler. Krech David ve Richar S. Crutchfield (eserin yazarları). İstanbul: Baha Matbaaası, 1965. (İkinci Basım, İstanbul Edebiyat Fakültesi Matbaası, 1970; Üçüncü Basım, İstanbul, Ötüken Neşriyat A.Ş., 1980).
 3. Yirminci Asırın Manası. Boulding, Kenneth E. (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi, 1969. (İkinci Basım, İstanbul Milli Eğitim Basımevi, 1971;Üçüncü Basım, İstanbul, Kalem Yayıncılık, 1980).
 4. İktisadi Gelişmenin Merhaleleri. Rostow W. Withman (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi, 1970. (İkinci Basım, İstanbul, Kalem Matbaacılık, 1980).
 5. Sanayileşmenin Kültür Temelleri. Nef, John U. (eserin yazarı). İstanbul. Milli Eğitim Basımevi, 1971. (İkinci Basım, İstanbul, Kalem Matbaacılık, 1980).
 6. Batı Düşüncesindeki Büyük Değişme. Hazard, Paul (eserin yazarı).  İstanbul Milli Eğitim Basımevi, 1973. (İkinci Basım, İstanbul Tur Yayınları, 1981).
 7. Sınıf Mücadelesi. Aron, Raymond. (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi, 1973.
 8. Dünyayı Değiştiren Kitaplar. Robert, B. Downs (eserin yazarı). İstanbul: Tur Yayınları, 1980.

Makaleleri ve Ayrıbasımları:

 1. 1.        Kültür Temaslarının Atitütler Üzerindeki Tesirleri, Tecrübi Psikoloji Çalışmaları, III (1961) 21-32.
 2. Kelami (Verbal) Yapılarda Estetik Organizasyon)İstanbul Edebiyat Fakültesi Basımevi, 1966. (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tecrübi Psikoloji Çalışmaları, IV (1966) 9-40’dan ayrıbasım.).
 3. Şahıslar Arası İhtilaflar ve Subjektif Mana Sistemleri-The Role of Differential Connotations in Interpersonal Conflict. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi. Tecrübi Psikoloji Çalışmaları, VII (1968) 25-50.
 4. Interpersonal Conflict Reduction: The Effects of Language and Meaning, (Carl E. Kuhlman ve Monroe J. Miller ile birlikte). Human Judgement and Social Inyeraction, A.B.D., 1973, s.229-237

 

 

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar