Başyazı »

Yorum Yap |

Pekin’deki Yasak Şehir, tarih boyunca 24 Çin imparatorunun sarayı oldu. Fakat yüzyıllardır, Moğol imparatoru olan Kubilay Han’ın, 13. yüzyılda Pekin’deki sarayının yeri bir sır olarak kalmıştı. Yeni çalışmalar sırasında, Kubilay Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığı’nın sarayına ait …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Hocalarımız, Türkiye

Prof. Dr. Osman Turan

Selçuklu tarihçiliğinin kurucusudur.  1914 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Soğanlı köyünde doğar. İlkokulu Çaykara’da, ortaokulu Bayburt’ta okur. Liseyi ise Trabzon’da başlayıp Ankara’da bitirir. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Tarihi Kürsüsünde Fuat Köprülü’nün talebesi olur ve Fakülteden mezun olunca aynı kürsüde asistanlığa intisap eder. Yayınevimiz tarafından yeniden neşredilen 12 Hayvanlı Türk Takvimi adlı teziyle doktor unvanını kazanır (1941). 1944 yılında doçent, 1951 yılında da profesör olur.

Hocası Fuat Köprülü gibi Demokrat Parti saflarında siyasete atılır. 27 Mayıs hareketinden sonra tutuklanır ve Yassıada’da on altı ayı aşkın bir süre tutuklu kalır. 1965 yılında Adalet Partisi’nden Trabzon Milletvekili seçilir. Genel Başkan Yardımcılığı’na kadar yükselmesine rağmen parti yöneticileriyle geçinemez ve siyasetten çekilir. Siyasetten çekildikten sonra ilmî çalışmalar yapmak için daha çok imkân ve zaman bulur. Eserlerinin çoğu bu dönemde neşredilir.

Müstakil eserler haricinde metin, vakfiye, vesika neşretmiş; İslâm ansiklopedisi’ne geniş maddeler; yabancı dergilere sayısız makaleler yazmıştır. Bunlardan başka gazete ve dergilerde Türkçe olarak yayımladığı günlük makale ve fıkralar da hayli kabarıktır. «Ortaçağda Türkiye iktisat tarihi» üzerinde çalışmakta olduğu sırada vefat eder.(17 Ocak 1978)

Osman Turan tarihçiliğinin ilk demlerinden itibaren mecburi ve bakir bir sahasını, Selçuklular dönemini ele almış, siyasi, iktisadî, manevi ve mefkurevi veçhelerini kuşatarak adeta baştan inşa etmiştir. Uzun süre Türk Ocakları başkanlığı yapan Prof. Dr. Osman Turan, kitaplarıyla olduğu gibi konuşmalarıyla da çevresinde bir gençlik halesi oluşturmuş, onlara tarih ve medeniyet şuuru kazandırmıştır. Türk Klasiklerini yetişen kuşaklarla buluşturma gayreti içerisindeki yayınevimiz üstadın sekiz kitabını yeniden yayınlamıştır.

Eserleri:

 

Ötüken Neşriyat

 

TSK Mehmetçik Vakfı

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar