Başyazı »

2 Yorum |

PaylaşFacebook22TwitterGoogle+22sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » E-kitaplar, Kütüphane, Rusya, Türk Dünyası

Rusya İmparatorluğu’nda Müslümanlar Çoban Yıldızı / Seyfettin Erşahin

Paylaş

Türklerin, İdil-üral boyunda 10. yüzyılın ilk çeyreğinde Müslüman olmasından itibaren başlayan İslam medeniyetini temsil sorumlulukları, 1552’de Korkunç İvan’ın Kazan’ı almasıyla birlikte yeni bir safhaya girdi. Böylece hâkim durumdaki Müslümanlar mahkum konumuna düştüler.

İslam tarihi açısından bakıldığında bu durum, Müslümanlar için 1492’de Endülüs’ün benzeri kaderi paylaşmasından sonraki ikinci tecrübe idi. Müslümanlar artık azınlık statüsünde varlıklarını sürdürmek zorundaydılar. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bu zorlu tarih yolculuğunda Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar, Türkmen vb. Rusya İmparatorluğu Müslümanlarının, asimilasyonu hedef alan misyonerlik, dinî, ekonomik, sosyal ve kültürel baskılar başta olmak üzere bütün olumsuz şartlara rağmen Endülüs’ün akıbetine uğramadıklarını söyleyebiliriz. Coğrafya terk edilmediği gibi, İslam da hâlâ varlığını sürdürmektedir. Bunun nedenleri, Rusların politikaları yanında bölgedeki Müslüman Türklerin direniş gücü ve kaynakları olarak da karşımıza çıkmaktadır.

rus-imparatorlugunda-muslumanlarDoğrudan olayların içinde olan, o coğrafyayı çok iyi tanıyan ve bu uğurda büyük mücadeleler veren Abdürreşid İbrahim, bu eserinde, Rusya Müslüman Türklerine tekrar tarihî sorumluluklarını hatırlatmakta, geçmişte yapılan başarılara ve hatalara işaret etmekte, yapılması gerekenleri söylemekte, geleceğe dair ümitlerini canlı tutmaya çalışmaktadır. Özellikle de söz konusu direniş kaynaklarının başında gelen ve Müslümanların tek resmî-dinî kurumu olan Mahkeme-i Şer’iye ve eğitim konusuna eğilmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yayımlanan elimizdeki bu eser, bölge Müslümanlarının tarihî tecrübesini günümüze aktarması yanında, konu ile ilgili birinci elden kaynak ihtiyacının karşılanmasına da mütevazı katkı sağlamaktadır.

İndir (PDF, 699KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar