Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » E-kitaplar, Kütüphane, Rusya, Türk Dünyası

Rusya İmparatorluğu’nda Müslümanlar Çoban Yıldızı / Seyfettin Erşahin

Türklerin, İdil-üral boyunda 10. yüzyılın ilk çeyreğinde Müslüman olmasından itibaren başlayan İslam medeniyetini temsil sorumlulukları, 1552’de Korkunç İvan’ın Kazan’ı almasıyla birlikte yeni bir safhaya girdi. Böylece hâkim durumdaki Müslümanlar mahkum konumuna düştüler.

İslam tarihi açısından bakıldığında bu durum, Müslümanlar için 1492’de Endülüs’ün benzeri kaderi paylaşmasından sonraki ikinci tecrübe idi. Müslümanlar artık azınlık statüsünde varlıklarını sürdürmek zorundaydılar. 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bu zorlu tarih yolculuğunda Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar, Türkmen vb. Rusya İmparatorluğu Müslümanlarının, asimilasyonu hedef alan misyonerlik, dinî, ekonomik, sosyal ve kültürel baskılar başta olmak üzere bütün olumsuz şartlara rağmen Endülüs’ün akıbetine uğramadıklarını söyleyebiliriz. Coğrafya terk edilmediği gibi, İslam da hâlâ varlığını sürdürmektedir. Bunun nedenleri, Rusların politikaları yanında bölgedeki Müslüman Türklerin direniş gücü ve kaynakları olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Doğrudan olayların içinde olan, o coğrafyayı çok iyi tanıyan ve bu uğurda büyük mücadeleler veren Abdürreşid İbrahim, bu eserinde, Rusya Müslüman Türklerine tekrar tarihî sorumluluklarını hatırlatmakta, geçmişte yapılan başarılara ve hatalara işaret etmekte, yapılması gerekenleri söylemekte, geleceğe dair ümitlerini canlı tutmaya çalışmaktadır. Özellikle de söz konusu direniş kaynaklarının başında gelen ve Müslümanların tek resmî-dinî kurumu olan Mahkeme-i Şer’iye ve eğitim konusuna eğilmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yayımlanan elimizdeki bu eser, bölge Müslümanlarının tarihî tecrübesini günümüze aktarması yanında, konu ile ilgili birinci elden kaynak ihtiyacının karşılanmasına da mütevazı katkı sağlamaktadır.

İndir (PDF, 699KB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

Exit mobile version