Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Türk Dünyası

Sekel’lerin Ataları Hakkında

Orta Asya Türk tarihinde adları geçen kabilelerin, Çin transkripsiyon ile esas adları arasında bir bağ bulma, ancak bazı tesadüflere ve uzun çalışmalara bağlıdır. Sözlerin analojisine uyarak, büyük sonunçlara varmak, bazan çok tehlikeli olmaktadır. Bu benzerliği tarih bakımından ispat etmek ve diğer olaylarla ne derecede ilgili bulunduğu gösterilmektedir. Bütün bunlara rağmen, arada bazı karanlık noktalar kalabilir. Ve bu sebeple de bu sahada çalışanların hemen hepsi nazariyelerini yüzde yüz sıhhatle kuramamışlardır. Biz, bu nazariyelerden, karanlık yönleri en az olanını kabul ediyoruz. Ve her yeni çıkan bir fikrin tenkidine de, gene bu görüşle yapıyoruz. Her yeni ip ucunu bir ilerleme sayıyoruz. Belgelerin azlığı, tarihimizin bu sahasında maalesef böyle bir metotla çalışmayı gerektiriyor.

İndir (PDF, 1.16MB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar