Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Atatürk, Başyazı, E-kitaplar, Kaynak Eserler, Kültür&Sanat, Kütüphane, Türk Dili

Tahsin Mayatepek’in Mu Kıtası İle İlgili Yazışmaları

Tahsin Mayatepek

Hasan Tahsin Mayatepek, Türk diplomat. Soyadının Mayatepek olmasının nedeni, Maya dilinde tepe sözcüğünün “tepek” olmasından ileri gelir. Diplomat ve iş adamı Osman Mayatepek torunlarındandır.

 

Mesleki hayatı

Zaten Maya uygarlığı ile ilgili araştırmaları olan Mayatepek, 1935-1937 yılları arasında 3 yıla yakın bir süre Meksika’da maslahatgüzar olarak çalışmış ve bu süre zarfında, Mustafa Kemal Atatürk’ün görevlendirmesiyle tarih ve dil üzerine araştırmalar yapmıştır. Orta Amerika’da Maya kültüründeki güneş kültü ve güneşe tapınma eyleminin Orta Asya’daki güneş kültü ile olan ilişkisini, Maya dili ile Türkçe ve diğer Asya dillerinin ilişkisini incelemiştir.

Raporları ve yayınlanması

Mayapetek, araştırmaları sırasında tuttuğu yüzlerce sayfayı bulan notlarını 14 rapor halinde hem Atatürk’e hem Türk Dil ve Tarih Kurumu’na göndermiştir. Raporların ilki 1932, sonuncusu 1938 tarihlidir. Ayrıca bu 14 raporu da içeren 3 ciltlik bir çalışması mevcuttur. Bu çalışmanın iki cildi 1970’li yıllara kadar Türk Dil Kurumu arşivinde saklanmıştır. Fakat üçüncü cildin varlığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bu ciltte Maya ve Mu kültürü hakkındaki araştırmalarının devamı olduğu bilinmektedir.

3. Türk Dil Kurultayı’nda Güneş Dil Teorisi’ni desteklemek için Mayatepek’in raporları da kullanılmıştır.

  • Tahsin Mayatepek’in Mu Kıt’ası İle İlgili Yazışmaları

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar