Başyazı »

Yorum Yap |

Kazak Birliğinin Kurucusu, Ulu Kazak Hanı Abılay (1711-1781)
Abılay Han, Kazak Bağımsızlık hareketini başlatmış olan liderlerden birisidir. Asıl adı Ebu’l-Mansur”,kazandığı başarıdan dolayı,  tarihteki Türk Hakanları örneğinde olduğu gibi“Abılay Han” adı verilmiştir. Kazakistan’ın yakınçağlarda yetiştirmiş …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » E-kitaplar, Kaynak Eserler, Kütüphane

Târîh-i Timurlenk – Şehâbeddin İbn Arabşah

Nazmîzâde Murtaza Efendi (Ö.1136/1723 [?]). Nazmî Mahlaslı Bağdatlı Şair Seyyid Ali Efendi’nin oğludur. Osmanlı valilerinin maiyetinde çeşitli hizmetlerde bulunduğu ve Bağdat hazinesinde rûznâmçe halifeliğine kadar yükseldiği bilinmektedir.

Tercüme-i Târîh-i Timur (Târîh-i Timurlenk, Timurnâme), Şehâbeddin İbn Arabşah’ın ‘Acâ’ibü’l-makdûr fî nevâ’ib-i Tîmûr’ adlı eserinin Türkçe ve Farsça tercümesidir. Nazmîcâde, ibn Arabşah’ın hâtimesinin yerine kendisi bir hâtime yazmış, ayrıca Timur’un dört oğlunun haleflerinin şecerelerini ihtiva eden bir de zeyil eklemiştir. Eserin Türkçe çevirisi Târîh-i Timur-ı Gûrkân adıyla ve İbrahim Müteferrikanın önsözüyle basılmıştır (İstanbul 1142). Ancak tercüme ağır bir dille yapıldığı için daha sonra kısmen sadeleştirilip kısaltılarak yeniden neşredilmiştir (İstanbul 1277).

tarih-i timurlenk

 

 

 

 

 

İndir (PDF, 24.65MB)

2 Yorum »

  • Hacı Veli dedi ki:

    İbn Arabşah tam manasıyla bir Emir Timur düşmanıdır.
    Okumakta fayda var. Ben de okudum. Ancak Şerefüddin Yezdi’yi de okuyup aynı olayların ne kadar farklı anlatıldığını görmek lazım.
    Timur’un düşmanlarını himaye ettiği için darbesini yiyen Osmanlı hanedanının yakını olan Aşıkpaşaoğlu bile Timur’a bu kitaptaki kadar iftira etmemiştir. İsterseniz Aşıkpaşaoğlu tarihinden Timur ile ilgili metinleri okuyup sonra da yukarıda yazdığım kitaplara geçin…

  • Frank Rakos dedi ki:

    Türkçesi yok mu?

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar