Başyazı »

Yorum Yap |

Kazak Birliğinin Kurucusu, Ulu Kazak Hanı Abılay (1711-1781)
Abılay Han, Kazak Bağımsızlık hareketini başlatmış olan liderlerden birisidir. Asıl adı Ebu’l-Mansur”,kazandığı başarıdan dolayı,  tarihteki Türk Hakanları örneğinde olduğu gibi“Abılay Han” adı verilmiştir. Kazakistan’ın yakınçağlarda yetiştirmiş …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı, Kültür&Sanat

Tonyukuk Yazıtı’nda Geçen Ek Tag Üzerine

tonyukuk_dogu

Tonyukuk Yazıtı’nın 44. (T II B 9) satırında geçen ve çeşitli şekillerde okunan bir sıfat tamlaması vardır. Bu tamlamanın sıfat kısmı değişik şekillerde okunmuş ve tartışmalara yol açmıştır. Bu kelime genellikle benlig ~ benilig ~ benülüg şekillerinde okunmakta ve “karlı, karla kaplı”; “benekli”; “ebedi, sonsuz” şekillerinde de anlamlandırılmaktadır. Bu sıfat tamlamasının isim kısmı da ek tag şeklinde okunmakta ve “altın dağ”; “ak dağ” vs. yer adı olarak düşünülmektedir. Bazı araştırıcılar da sözü edilen sıfat tamlamasını tek bir kelime olarak düşünüp benligek veya benligük şekillerinde okumakta ve bir yer adı olarak bildirmektedirler. Esasen üzerinde durmak istediğimiz Ek Tag’ın neresi olabileceği konusudur. Yine de yazımızın sonuna doğru benlig kelimesinin araştırıcılar tarafından nasıl okunup anlamlandırıldığına kısaca değineceğiz.

BELLETEN, 257, Cilt: LXX – Sayı: 257 – Yıl: 2006 Nisan

Yrd.Doç.Dr. Erhan AYDIN

İndir (HTML, Bilinmeyen)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar