Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » E-kitaplar, Kütüphane

Türk Dili İçin- Sadri Maksudi Arsal

Türk dilindeki sözleri toplama, dizme, Türk dilini ayırtlama, Türkçe köklerden bilgi sözleri yaratma işi üzerinde düşünceler.Geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki yazı dilimiz üzerinde düşünceler.Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. Gazi M. Kemal.

turk-dili-icinSadri Maksudi Beyin esasli ve derin tetebbü ve tedkiklere istinat eden bu kitabı Türk dilinin inkişafı tarihini ve bu günki halini geniş bir görüş noktasından bakarak tahlil ve tetkik ediyor, Türk dilinin ıslahı ve gelecekte Türkçe edebî dil yaratma yolları hakkında dikkate şayan fikirler ileri sürüyor, nazarı itibara almağa lâyık tedbirler teklif ediyor. (C. Brockelmann’ın Özsözünden).

İndir (PDF, 20.89MB)

2 Yorum »

  • Köktürk dedi ki:

    Keşke açıklamayı da yazarın amacına uygun şekilde Türk’çe yazsaydınız. Yazarın dili gibi safsatalara girmeyin. Yabancı sözcükleri silmeyi savunan bir üstattır. Özü de bilse özleştirmeyi savunurdu.

    • Genel TÜRK Tarihi dedi ki:

      C. Brockelmann’ın esere ait ön söz olduğu gibi alınmıştır. Tarafımızdan yazılmamıştır.

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar