Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı

Türk Dilleri Ailesi

turk-dilleri
Prof. Dr. Talat TEKİN

TÜRK DİLİ SOYAĞACI (Tam boyutta görebilmek için resmin üzerine tıklayın.)

Çuvaşça, Yakutça, Tuvaca, Hakasça, Altayca, Kırgızca, Kazakça vb. gibi Türkçe(Türkiye Türkçesi) ile akraba ya da kardeş olan ve uzak  geçmişteki bir ana dilden,”Ana Türk  Dili”nden  türemiş bulunan  dillere dünya Türk  dilbilimi çevrelerinde,genellikle, “Türk  dilleri” (İng. Turkic languages, Alm. Türkische Sprachen, Rus.Tyurkskiye yazıki, vb.) adı verilir. Türk dilbilimi verilerine ve modern dilbilimindeuygulanan ölçütlere göre Türk dillerinin çoğu için yerinde ve uygun olan bu ad bizde Hacettepe Üniversitesi’nce de benimsenmiş ve bu  diller “Türk  yazı dilleri” adıyla programa girmiştir.[1] Ancak, “Türk  dilleri” adı bizde, ya doğru  ve uygun bulunmadığı ya da sakıncalı sayıldığı için, genellikle, kabul edilmemekte ve kullanılmamaktadır. Türk  Dil Kurumu  yayınlarında, önceleri “Türk  lehçeleri” adı benimsenmişken [2], sonraları bu ad yanında “Türk dilleri” deyimine de yer verildiği görülmektedir.[3] Ankara Üniversitesi Türk  dillerini öteden  beri “lehçe” sayar ve”Türk dilleri” deyiminden kaçınır.[4] İstanbul Üniversitesi ise, daha aşırı bir tutumla,”lehçe” deyimini yalnız Çuvaşça ve Yakutça gibi öbürlerinden çok farklı iki Türk dili için  kullanmakta, bu  diller dışındaki bütün  Türk dillerini “lehçe”nin  de altında bir konuşma türü  (variety  of speech) saydığı “şive” sözü  ile adlandırmaktadır.[5]

Bu durumda, Türk dillerini adlandırmada üç ayrı görüşle karşı karşıyayız demektir:

1. Dünya Türk  dilbilimi çevreleri ile Hacettepe Üniversitesi’nin ve Türk  DilKurumu’nun görüşü (dil),

2. Ankara Üniversitesi’nin görüşü (lehçe),

3. İstanbul Üniversitesi’nin görüşü (Çuvaşça ile Yakutça lehçe, öbürleri şive)


Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar