Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Başyazı

Türkistan’ın Coğrafi Konumu ve İlkçağ Kaynaklarına Göre Tarihi

turkistan

Hasan BAHAR

Türkistan’ın ilkçağı ile ilgili yazılı kaynak yok gibidir.  Ancak Türkistan hakkında komşuları olan Çin, Hint, İran ve Iran kaynaklarından bilgiler öğrenmekteyiz.

Türkistan geniş bir coğrafya’yı kapladığı için komşuları birbirinden çoğu zaman habersiz olduğun­dan  Türkistan’da  da  oturan kavimleri farklı bi r  şekilde adlandırmıştır. Bu yüzden Türkistan’da oturan insanların neredeyse her dönemde her millet tarafından ayrı zikredildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle tarih çalışmalarında bir çok zorluklar çıkmaktadır. Mesela, Rusya’nın güneyinden  Çin’in  kuzeyinde  bulunan  (çoğunlukla Bozkır bölgesinin  batısı Batı-Sibirya ve  Turgay) İskitler; Asur kaynaklarında “Ashkuzal” İran ve  Hintliler tarafından da “Saka”  ya da “Caka”, Grekler tarafından İskit (Skuthol) olarak adlandırılmıştı. M.Ö.  XIII.  yüzyılda Orta Asya’nın doğusunda görülen  Hunlara ise  Çinliler  “HiyongNu”  ve Hintliler “Huna”  ve daha sonraları bu kavme Romalılar “Hunni” demişlerdi. Ayrıca son  zamanlarda Hunlar ile İskitler’in beraberliği bilim adamlarınca kabul edilmeye başlanmıştır .

 1961 yılında Profesör Akışoğlu Issık Göl yakınında Issık-Kurgan yerleşmesini ortaya çıkarmıştır. Mezarlardan birinde bulunan bir hükümdara ait tacda kurt motifi işlenmiştir.  Bunun yanında eski Türk harfleriyle yazılmış bir gümüş t abakt a26 Türk harfi yer almaktadır. Issık-Kurgan’ın Sakalar (İskit)’ın başkenti olduğu açıklanmış­tır.

Devamı

 Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar