Başyazı »

Yorum Yap |

Moğol ordusu, Polonya ve Macar ordularını yenerek, 1241 yılında Macaristan’ı işgal etti, bu nedenle Macar kralı kaçmak zorunda kaldı. 1242’de, büyük bir askeri direniş olmamasına rağmen, Moğollar apar topar ülkeden ayrıldı. 

Ağaç halkaları, araştırmacıların …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Arkeoloji, SEÇİLENLER

Türklerde ve Moğollarda Defin Merasimi

Göçebe kavimler tarafından Orta Asya ve Karadeniz bozkır­larında, geçmiş zamanın hatıraları olarak, bırakılan anıtlar, bil­hassa kurganlar ve Rusçada kamennaya baba — taşnine diye tanılan heykeller uzun müddet bilginler için muamma olmakta devam etti. Bu anıtların açıklamasında görülen güçlükler, başka arkeolojik materyellerin açıklamasında olduğu gibi, yazılı kay­naklarla ikmal etmek imkânının bulunmamasından ileri geliyordu. Bu kurganları ve taşnine’leri tarihte malûm olan kavimlerden birine nisbet vermek için bunların kesin veya nisbî tarihini tayine yarıyan hiçbir malûmata malik bulunmuyorduk; bugünkü göçe­belerin tetkiki ve bozkırlarda eski zamana ait muhafaza edilen rivayetler dahi kat! bir netice vermiyordu.

pazırık1889 yılında meydana çıkarılan ve 1893 yılında deşifre edilen Orhon yazıtları sayesinde Orta Asya arkeolojisi üzerinde inceleme yapanlar ilk defa olarak tarihi (date) kesin olarak malûm olan matçryelleri elde etmiş oldular ki, bu anıtın muayyen ve tarihî bir kavme ait olduğunda hiç şüphe yoktur. Bu keşifle birçok meselelerle beraber, N.İ. Veselovskiy‘nin 1915 yılında neşrettiği “Taşnineler meselesinin bugünkü durumu» adlı makalesinde gösterdiği gibi, taşnineler adiyle malûm olan ve Moğolistan’­dan Karadeniz steplerine kadar yayılan erkek ve kadın hey­kelleri -ki bu heykeller göbekleri hizasında ellerinde bir kadeh tutarlar – meselesi de kesin olarak halledilmiş oldu.

İndir (PDF, 1.65MB)

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar