Başyazı »

Yorum Yap |

Doğu Kazakistan’ın uzak dağlarında yer alan bir mezar höyüğünde 2800 yıllık kraliyet mücevherleri bulundu.
Arkeologlar uzak Tarbagatay dağlarındaki bir mezar höyüğünde, yaklaşık 3.000 altın ve değerli nesneler ortaya çıkardı. Eşsiz olarak nitelendirilen eserlerin, MÖ 8. yüzyılda Orta …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı ihlali olduğunu düşündüğünüz eserleri e-posta adresimiz aracılığıyla bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Türk tarihi ile ilgili hazırlanmış birbirinden güzel belgeselleri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları, güncel arkeoloji haberleri...

Duyurular

Genel Türk Tarihi alanında yurt içinde ve yurt dışındaki son gelişmeleri bu köşeye ekleyeceğiz. Siz de burada duyurmak istediklerinizi bize iletebilirsiniz.

Anasayfa » Duyurular

TÜRKSAV 17. Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Açıklandı

Mayıs 2013 sonunda ABD’de Türk Günü’nde yapılması planlanan törende 6 ülkeden 12 kişi, kurum ve kuruluşa ödül verilecektir. Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) Başkanı Yahya Akengin Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, 17. Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri belirlenirken dikkate alınan önemli hususlardan birinin, 2015 yılında asılsız Ermeni iddiaları dolayısıyla bazı odakların Türkiye’yi zor duruma düşürme hazırlıklarına karşı alınacak önlemlere şimdiden dikkatleri çekmek olduğunu söyledi. Bu maksatla da ödül töreninin ABD’de yapılmasının daha isabetli olacağının düşünüldüğünü belirtti. Nevyork’taki Türk yürüyüşüne katılma ve ödül töreninin yanı sıra ‘’Türk Dünyası Lobiciliği’’ konulu bir panel düzenleme hazırlıkları içinde olduklarını ifade eden Yahya Akengin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in zaman zaman ifade ettiği
Logo‘’Bir milletin iki lobisi olmaz.’’ görüşünden hareketle de kasıtlı Ermeni propagandaları karşısında Türk dünyasını bilgilendirme ve kardeş ülkelerin konuya ilgisini çekme amaçlı girişimlerin önemli olduğunu vurguladı. ‘’Esasen Türk milletinin, asılsız Ermeni iddialarıyla ilgili olarak savunmaya, propaganda yapmaya değil, gerçekleri dünyaya anlatmaya ihtiyacı vardır. Üzülerek belirtelim ki Türkiye’de ve Türk dünyasında bu konunun arka planını bilmeyenlerin az olmadığı gözlenmektedir.’’ diyen TÜRKSAV Başkanı Akengin, Amerika’da ve Avrupa’da bu düşüncelerle şimdiden harekete geçen kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın varlığını hissettiklerini vurguladı ve bu ödüllerin belirlenmesinde bu hususun da göz önünde bulundurulduğunu söyledi. Akengin sözlerini şöyle sürdürdü: ’’Türkiye’nin Ermenilerden özür dilemesi gerektiğini söyleyen ve Ermeni diyasporası propagandalarına malzeme üreten odakların, Türk ve Ermeni halklarını birbirine kırdırma politikası güderek insanlık facialarına sebep olan zamanın emperyalist ülkelerinin, şimdi hem Türk halkından hem de Ermeni halkından özür dilemeleri gerektiğini anlamaları gerekir. TÜRKSAV olarak bizim tezimiz de budur.’’ Basın toplantısında, Balkan Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla TÜRKSAV’ın hazırlayıp yayınlamış olduğu ‘’Balkan Acıları Şiir Antolojisi’’ de tanıtıldı ve basın mensuplarına sunuldu.

 

17. TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

 

KIRGIZİSTAN

-Devlet Başkanı Almazbek ATAMBAYEV (Türk birliğine ve Türk dünyası idealine destek ve hizmetleri)

TÜRKİYE -Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi

Namık TAN (Amerika’daki Türk sivil toplum kuruluşlarına desteği, aralarındaki iş birliği ve hizmet uyumluluğunu sağlamadaki yaklaşımları, ABD’deki Türk dünyası konulu kültürel ve sosyal etkinliklerde birleştirici etkileri)

-Ressam Rauf TUNCER (Eserlerindeki Türk tarihinden esintiler)

-Orhan HAKALMAZ (Türk halk müziğindeki nitelikli icraat ve hizmetleri)

 

AZERBAYCAN

-Vaşington Büyükelçisi Elin SÜLEYMANOV (Ermeni diyasporasının asılsız iddiaları karşısında Türk dünyası lobiciliğine destek ve katkıları)

 

ABD

-Başkan Ergün KARLIKOVALI’nın şahsında Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi -Başkan Faruk TABAN’nın şahsında Türk Amerikan Birliği

-Başkan Ali ÇINAR’ın şahsında Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (Bu üç çatı kuruluşun Türkiye’nin uluslararası çıkarları konusunda takındıkları ortak tavır, tutum ve hizmetleri)

-Prof. Dr. Edward FOSTER (Türkiye’deki üniversitelerle ABD üniversiteleri arasındaki iş birliği çalışmalarına katkıları ve Türk edebiyatından çeviriler yaparak tanıtımları)

-Prof. Dr. Hasan Bülent PAKSOY (Türk destanları üzerine çalışmaları)

 

KAZAKİSTAN

-Şair ve Yazar Muhtar ŞAHANOV (Özelde Kazakistan’ın özgürlüğü ve bağımsızlığı yolundaki hizmetleri, genelde ise edebi eserleriyle Türk dünyası kültürüne katkıları dolayısıyla ve 70. yaşına bir armağan olmak üzere)

 

MAKEDONYA

-Prof. Dr. Numan ARUÇ (Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisinde Türk dünyası kültür ve sanatına hizmetleri)

 

http://www.turksav.net

 

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar