Başyazı »

Bir Yorum |

PaylaşFacebook21TwitterGoogle+21sharesAtın evcilleştirilmesi, Hunların ve Moğolların batıya doğru giderek artan ve beraberinde Hepatit B ve vebayı getiren bir hücumla batılı Hint-Avrupalı çiftçilerin yerini almasını sağlayarak Avrasya’nın çehresini değiştirdi.
Science ve Nature dergilerinde yayımlanan üç araştırmada, uzmanların MÖ 2.500 ila MS …

Read the full story »
Kütüphane

E-kitap olarak sunulan kitapların tamamı tanıtım amaçlıdır. Telif hakkı olduğunu düşündüğünüz eserleri bize bildirebilirsiniz.

Kültür&Sanat

Tarihin başlangıcından günümüze kadar Türklerin dünya medeniyetine kazandırdıkları

Belgeseller

Kadim Türklerle ilgili pek çok bilinmeyene ışık tutan birbirinden güzel belgeseller

Arkeoloji

Yerli ve yabancı araştırmacıların gerçekleştirdikleri arkeoloji çalışmaları

Duyurular

Türk tarih araştırmalarında son gelişmeler, konferanslar, sempozyumlar

Anasayfa » Başyazı

Uygurların Çinlilere Yaptıkları Yardımlar ve Bunların İçyüzü

uygurlarin-cinlilere-yaptiklari-yardimlar-ve-bunlarin-icyuzu

Paylaş


Prof .Dr. Gülçin ÇANDARLIOĞLU

Türk-Çin münasebetleri çeşitli devirlerde değişik tablolar arzetmekte- dir, Bu makalede Ötüken Uygurları (744-840) zamanında Çin’e yapılan yardımlar ve elde edilen kazançlar bahis konusudur. Çin tarih boyunca pek çok kabile ve kişinin düşmanca davranışlarına şahit olmuştur Akınlar, isti­lâlar, isyanlar… Tatlı dil, güler yüz, kıymetli hediyelerle gayet güzel işle­yen kurnaz politikaları sayesinde her seferinde bu belâlardan kurtulmanın yolunu bulmuşlardır.

Bu devirdeki pek çok isyandan en önemlileri tahtı temelinden sarsan üç büyük isyan. An Lu-shan, Shih Ch.iau-i ve P’u-kıı Huai-en isyanlarıdır. Asiler kalabalık Çin ordusundan korkmuyordu. İmparator devrin en büyük kuvveti olan Uygurlardan yardım istedi. Uygurlar dünden haîirdı. Bu sa­yede Kuzey Çin’i yakından tanıma ve o bölgeye kolayca hâkim olma imkâ­nı doğuyordu. Hakikaten de Uygurların yardıma geldiğini gören asilerin bir kısmı korkup kaçtı. Diğerleri dc kılıçtan geçirildiler. Başkentleri kurtaran. Kuzey Çin’i asilerden temizleyen Uygurlara karşı imparator büyük saygı gösterdi. Ziyafetlerde Yabgu ile yan yana olurdu. Yıllık vergi vermeyi ka­bul elli. Asilerle olan savaşlar sırasında Uygurlar Kuzey Çin’in bütün stra­tejik mevkilerin yollarını öğrenmişlerdi. Savaş bittikten sonra bu bölgeye Uygur askeri bırakıldı.

Hepimizin bildiği eski bir Türk geleneği de Türkler artıarı dileyene kı­lıç çekmez. Yıllık vcıgi vermeyi kabul eden devletleri ite iç işlerinde serbest bırakırdı. Ayrıca Türkler sıcak vc rutubetli iklime pek alışık değillerdir. Bu ikli minsanlan yumuşatmaktadır. Bu yüzden Türkler güney Çin’e inmeme- ğe gayret ederek en kuvvetli oldukları devirlerde bile kuzeyde kalmayı ter­cih etmişler, Çinliler dediklerini yaptığı müddetçe düşmanca davranışlarda bulunmamışlardır.

Devamını okumak için buraya tıklayın…

İ.Ü Tarih Dergisi, Sayı 31, 1977

Yorum yazın !

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

“Türk Milletinin dili, Türkçedir. Türk Dili dünyanın en güzel, en zengin ve en kolay dilidir.”

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar